Otcovská dovolená od února. Jaké platí pro novopečené táty podmínky, když si ji budou chtít vybrat, a kolik dostanou?

Čerství tátové budou mít už od 1. února možnost zůstat týden oficiálně doma z práce spolu s matkou a dítětem během takzvaného šestinedělí, tedy v období měsíce a půl následujícím po porodu. Otcovskou dovolenou ve výši 70 procent platu jim zaplatí stát v rámci nové dávky nemocenského pojištění.

Většina otců chce být v období bezprostředně po porodu se svou partnerkou i dítětem alespoň chvíli doma. Nejde jen o případnou pomoc s péčí, ale i vytvoření určitého pouta s novorozencem. V současné době si proto většina mužů bere neplacené volno nebo běžnou dovolenou. Tím buď přicházejí o peníze, nebo o dny, které mají k dispozici na odpočinek od práce. Zavedení otcovské dovolené podle nedávného průzkumu Ligy otevřených mužů tak vítá 93 procent lidí u nás. “Institucionální podpora otcovství v této podobě je víc než symbolické gesto. Je také praktickým krokem s pozitivními dopady na rodiny i na společnost. Časné zapojení mužů do péče o děti zvyšuje šanci, že se rodiče budou i později o tuto péči dělit a podporuje spravedlivé rozložení domácích prací mezi partnery. Je také zdrojem kvality života dnešních mužů,” řekl už dříve psycholog a ředitel Ligy Martin Jára. V Evropské unii je přitom otcovská dovolená běžným standardem a průměrně trvá dva týdny.

70 procent platu na 7 dní aneb Základní podmínky

Čeští otcové teď budou mít vůbec poprvé k dispozici placené volno ve výši 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu po dobu maximálně 7 kalendářních dnů. Dovolená musí být vybrána jen jednou a v celku, nelze ji přerušovat. A to i v případech, kdy rodič pečuje o dvojčata nebo vícerčata.

Základní podmínkou je pak účast na nemocenském pojištění (z příjmu ze zaměstnání, které trvá a je odváděno pojistné na sociální zabezpečení).

U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) musí být splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou. Dávku ale nedostanou za dny, ve kterých v době pobírání otcovské budou osobně samostatnou výdělečnou činnost vykonávat.

Postup, jak o otcovskou požádat

  1. Požadavek na otcovskou dovolenou jednoduše nahlaste zaměstnavateli, stejně jako když hlásíte řádnou dovolenou nebo jste nemocný. Využijte Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou), kterou získáte na pobočce OSSZ nebo online na webu ČSSZ – buď ke stažení ve formě PDF, nebo k vyplnění přímo v počítači.
  2. Na formuláři vyplníte jeho přední stranu a odešlete svému zaměstnavateli, který vyplní druhou stranu.
  3. Po skončení podpůrčí doby, tedy po uplynutí 7 dnů, zaměstnavatel odešle vyplněný tiskopis včetně příslušné přílohy okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Jedná se tedy o obdobný postup jako u ostatních dávek nemocenského pojištění.
  4. OSVČ musejí žádost uplatňovat po uplynutí podpůrčí doby přímo u OSSZ, u které jsou registrovány.
  5. Ze zákona je lhůta zpracování (výplaty) dávky do jednoho měsíce od data, kdy OSSZ obdrží kompletní doklady potřebné k její výplatě, která se provádí na bankovní účet nebo složenkou na adresu bydliště.

Maximum: 8 575 korun

Za týden otcovské tedy novopečeným tatínkům náleží 70 procent denního vyměřovacího základu. To znamená, že pokud máte například mzdu ve výši 20 tisíc korun, za týden otcovské dostanete něco málo přes 3 200 korun. Při hrubé mzdě 14 tisíc korun bude dávka činit necelých 2 300 korun a naopak při nadprůměrném výdělku 40 tisíc hrubého dostanete od státu přes 5 800 korun. Dávka ale neroste spolu s výdělkem v řádově vyšších částkách. Maximálně lze totiž dostat 8 575 korun za daný týden – a to i pokud například vyděláváte 100 tisíc a víc.

Hrubý příjem Výše dávky za 7 dní Denní výše dávky
10 000 1 617 Kč 185 Kč
14 000 2 261 Kč 323 Kč
20 000 3 227 Kč 461 Kč
30 000 4 837 Kč 691 Kč
40 000 5 831 Kč 833 Kč
od 91 078 Kč 8 575 Kč 1 225 Kč

Některé příklady výše otcovské dle výdělku; Zdroj: ČSSZ

Výši dávky přesně podle vašeho výdělku si můžete spočítat v kalkulačce v souboru na webu ministerstva práce.

Otcové dětí narozených v prosinci a lednu

Žádat mohou nejen otcové, kterým se dítě narodí od 1. února dále, ale někteří i zpětně. A za určitých podmínek. „V případech, kdy se miminko narodilo v období šesti týdnů před 1. únorem 2018, tedy 21. 12. 2017 nebo později, vznikne tatínkům nárok na dávku, jen když si termín nástupu na otcovskou určí v období od data účinnosti právní úpravy do konce šestého týdne ode dne narození dítěte (tj. den narození + 41 dnů, výjimkou jsou pouze děti narozené 21. prosince 2017)“ je uvedeno v oficiální zprávě České správy sociálního zabezpečení.

A je třeba jednat v takovém případě rychle. „Pokud je dnem narození dítěte 21. nebo 22. prosinec 2017, platí, že dávku musí začít čerpat hned ve čtvrtek 1. února. Při pozdějším nástupu by nárok na dávku nevznikl, nebyla by splněna podmínka nástupu na dávku v období šesti týdnů ode dne narození dítěte,“ upozorňuje dále ČSSZ. Ovšem pozor, stejné je to i v případě nároku na otcovskou, pokud bylo dítě převzato do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

Příklady čerpání

  • Dítě se narodilo 25. 12. 2017. Na otcovskou je nutno nastoupit v období od 1. 2. do 4. 2. 2018.
  • Dítě se narodilo 3. 1. 2018. Na otcovskou je nutno nastoupit v období od 1. 2. do 13. 2. 2018.
  • Dítě se narodí 3. 2. 2018. Na otcovskou je nutno nastoupit v období od 3. 2. do 16. 3. 2018.

Ivana Kropáčková

Tagy: