Otec Grety Thunbergové: Dcera trpěla depresemi a nemluvila, zájem o životní prostředí jí dal smysl života

Mladičká švédská aktivistka je momentálně jednou z nejdiskutovanějších osob na světě, a jistě právem. V pouhých 16 letech byla nominována na Nobelovu cenu míru a stala se světovým hlasem bojovníků proti změnám klimatu. Takový nátlak a popularita by pro leckoho mohly být příliš. Gretě Thunbergové ale aktivismus prý přinesl radost a zbavil ji depresí, tvrdí dívčin otec.
 Greta Thunbergová v dubnu 2019
Greta Thunbergová v dubnu 2019
Evropský parlament

reklama

Dlouho se spekulovalo o tom, zda Thunbergová není jen loutkou svých rodičů, a jestli je o práci, kterou vykonává, skutečně přesvědčena. V rozhovoru pro rozhlasové vysílání BBC se její otec Svante Thunberg rozpovídal o tom, proč měl o svou dceru strach před příchodem její obrovské popularity a proč se o ni bojí dnes.

Než se Greta našla v aktivní ochraně životního prostředí, trpěla prý několik let depresemi, téměř nemluvila a nechtěla chodit ani do školy. Pro Svanteho a jeho ženu Malenu prý bylo naprostou noční můrou období, kdy jejich dcera odmítala i jíst. V tu chvíli se manželé rozhodli začít trávit se svými dcerami Gretou a mladší Beatou mnohem více času a na nějakou dobu oba přestali pracovat. Tématům jako globální oteplování či změny klimatu obecně se brzy začala věnovat celá rodina.

 

V otevřeném rozhovoru pro BBC Svante také přiznal, že vše, co pro záchranu životního prostředí podnikl a podniká, považuje za správné, ale činí tak kvůli své dceři, ne kvůli přírodě. Od té doby, co je Greta světoznámou osobností, je prý veselá a spokojená. Svante má ale coby otec strach, aby mladičká dívka nátlak veřejnosti, pomluvy či fake news směřované na její osobu zvládla.

WDR 2 Comedy Kinderchor

KOMENTÁŘ JANY KUNŠTEKOVÉ: Babička - ekosvině

Podle Sira Davida Attenborougha, světoznámého britského přírodovědce a popularizátora přírody, je Gretina zásluha, že klíčovým tématem v nedávných britských volbách bylo právě globální oteplování. V rozhlasovém vysílání BBC dodal, že Thunbergová otevřela světu oči v rámci klimatických změn a přesvědčila lidi, že se skutečně něco děje. Navázal tak na nedávný rozhovor s dcerou přes Skype, kdy přírodovědci aktivistka poděkovala za jeho celoživotní práci a přiznala, že je jejím velkým vzorem.

Matka Grety, Malena Ernman, je známou operní pěvkyní a Švédsko reprezentovala například v soutěži Eurovize, živí se také jako spisovatelka. Otec Svante Thunberg je herec a scénárista.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!