Otevřeno, nebo zavřeno? Sněmovna rozhodne, jestli se obchody znovu otevřou o všech svátcích

Otevírací doba obchodů o svátcích se nejspíš změní. Sněmovna bude už příští týden hlasovat o senátní verzi zákona, který by znovu otevřel velké prodejny o všech svátcích. Druhou variantou je, že o svátcích budou smět prodávat alespoň velkoobchody, kam jezdí primárně nakupovat podnikatelé. To navrhli poslanci. Jaké je rozložení sil před hlasováním ve Sněmovně?
Zůstanou obchody o některých svátcích zavřené, nebo se znovu otevřou?
Zůstanou obchody o některých svátcích zavřené, nebo se znovu otevřou?
TV Prima

reklama

Je v tom tak trochu chaos. Od roku 2016 musí zůstat obchody nad 200 metrů čtverečních o některých státních svátcích ze zákona zavřeny. Třeba dnes je státní svátek, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, a ve všech velkých obchodech se normálně nakupuje. A stejně tak tomu bude zítra, 6. července, kdy se bude připomínat upálení mistra Jana Husa.

Zatímco právě o obou červencových svátcích, na Velký pátek, 1. Máje a 17. listopadu jsou obchody otevřeny, tak na Nový rok, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září i října a také o Vánocích musí být zavřené. 

Svátky, o kterých mají obchody otevřeno
Autor: TV Prima Svátky, o kterých mají obchody otevřeno
Svátky, o kterých mají obchody zavřeno
Autor: TV Prima Svátky, o kterých mají obchody zavřeno

Poslanci letos v březnu po velkých debatách rozhodli, že alespoň velkoobchody budou smět o svátcích otevřít. A senát potom zašel ještě dál. „Plénum senátu navrhlo ten zákon o uzavíracích dobách zrušit, protože vnáší zmatek do otevíracích dob,“ vysvětlil senátor Miloš Vystrčil (ODS).

Tím pádem by mohly všechny obchody znovu otevřít, kdy uznají za vhodné, svátek nesvátek. Zákon se teď vrací zpátky do Sněmovny. Právě ta bude mít definitivní slovo: buď schválí tuto senátní verzi, anebo svoji původní, která umožní otevřít velkoobchodům.

Jaký mají na problematiku pohled někteří politici se můžete podívat zde:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Měly by obchody zůstat o některých svátcích zavřené?

reklama

reklama