Otrávení ruského agenta má dohru: Vyhoštění diplomatů

Nejprve oznámila britská premiérka Theresa Mayová vyhoštění třiadvaceti ruských diplomatů a zmrazení ruského majetku a nyní se zase Rusko rozhodlo vrátit úder. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov potvrdil vyhoštění britských diplomatů. Ostré reakce britské premiérky a ruského ministra jsou důsledkem otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.
Mayová, Putin
Mayová, Putin
twitter/Daily Star

reklama

Skripal a jeho dcera měli být otráveni nervovým plynem. Plyn zvaný Novičok je speciální tím, že jeho výrobu zná pouze Rusko. K různým účelům ho používaly například sovětské a ruské tajné služby KGB, respektive FSB. Británie proto uvádí, že za útokem na bývalého agenta stojí právě Rusko.

I spojenci Velké Británie dali ve společném prohlášení jasně najevo, že za útokem je Rusko. „Jde o první útočné použití nervového plynu v Evropě od dob druhé světové války,“ uvedli spojenci. Podle nich Rusko narušilo suverenitu Británie.

Sergej Skripal

V Británii byl otráven bývalý ruský agent

Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona je útok jasnou ukázkou toho, co se stane lidem, kteří jdou proti režimu.

Rusko si vyhoštění 23 diplomatů nenechalo líbit a tamní ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že i Rusko se chystá co nejdříve vyhostit britské diplomaty.

V Rusku se už v neděli uskuteční prezidentské volby, ve kterých je favoritem Vladimir Putin. Kauza kolem bývalého ruského agenta, ale podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova nebude mít na volby žádný vliv.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!