Otravní egyptští prodejci mají smůlu: Za prodej u pyramid budou nyní pokutováni

Turisté u egyptských pyramid se mohou těšit, že už brzy z jejich okolí zmizí otravní prodejci suvenýrů. Parlament totiž schválil nové nařízení týkající se obtěžování turistů u pyramid. Pokud budou prodejci turisty svým prodejem otravovat, mohou být pokutování až do výše 10 tisíc egyptských liber (přibližně 12 tisíc korun). Kuriozitu z Egypta přinesl server Daily Mail.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Kolem egyptských pyramid se to dlouhá léta hemžilo prodejci suvenýrů. Ti byli dost často vlezlí až otravní a turisty, kteří se chtěli pokochat historickým pokladem Egypta, obtěžovali tak dlouho, dokud si nějakou tu cetku na památku nekoupili.

Teď se ale zdá, že mají prodejci utrum. Parlament totiž schválil nařízení, ve kterém stojí, že pokud budou prodejci turisty obtěžovat, mohou být pokutování až do výše v přepočtu 12 tisíc korun.

„Pro prodejce suvenýrů u památek dosud neexistovaly žádné prostředky, které by je donutily s tím přestat,“ uvedl egyptský ministr pro památky Chálid Ananí. Podle něj se takové obtěžování velmi špatně odráží na turismu.

V blízkosti domů kolem velkých pyramid se dnes v zemi objevují výkopy a šachty mizící hluboko v zemi.

Povolání snů: egyptským vykradačem hrobek

Nařízení má ale i své kritiky. Tím je například Oscar Saleh, který u pyramid v Gíze nabízí výlet na velbloudech. Podle něj dělají poslanci z komára velblouda. „Když půjdete navštívit Egyptské muzeum nebo pyramidy, nikdo vás obtěžovat nebude,“ říká.

S egyptskými památkami a především jejich údržbou mají v posledních letech místní problém. Od revoluce v roce 2011 totiž značně klesly příjmy z cestovního ruchu, ze kterého se braly finance na údržbu.

Místní úřady se tak do turisticky populárních míst snaží dostat co největší množství peněz, aby je zachovaly a zároveň chtějí co nejvíce vyjít vstříc turistům, aby se do Egypta rádi vraceli.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!