Ozbrojený konflikt v Evropě není nemyslitelný, Rusko je problém číslo jedna, uvedl norský ministr obrany

Norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen přednesl v neděli v ostrém tónu novoroční projev v Norské vojenské společnosti. Podle něj je svět stále nestabilnější a Rusko na tom nese klíčový podíl viny. Rusko je podle ministra problém číslo jedna. Informoval o tom server Eye on the Arctic.
Frank Bakke-Jensen
Frank Bakke-Jensen
@BakkeJensen / Twitter

Každoroční projev ministra obrany je vždy silně zaměřen na sousední Rusko. Tento rok byl ale vzkaz ještě přímočařejší a otevřenější než dříve. Podle Bakke-Jensena se Rusko úmyslně snaží zhoršit a podkopat západní jednotu a mezinárodní spolupráci. K podmanění ostatních používá ekonomickou sílu, zatímco diplomatická a politická řešení omezuje.

Největším problémem je Rusko

„Problém číslo jedna je Rusko. Vidíme stále jasněji vážnost spojenou s naším sousedem na východě,“ podotkl Bakke-Jensen na audienci předních vojenských představitelů a expertů na obranu.

Ruská futursistická vesmírná stanice

Chce se Rusko ve vesmíru trhnout od USA a Evropy? Mluví se o nové stanici...

Ministr sice také uvedl, že Norsko má vřelý a blízký vztah s ruským národem a s ruskými úřady kooperuje v oblastech vyhledávání a záchrany, rybaření, výzkumu a spravování hranic, ale tento vzkaz byl přehlušen jinými.

Od anexe Krymu Rusko jedná konfrontačně k západním zemím a institucím a tyto změny v chování podle něj přímo ovlivňují norskou a alianční bezpečnost: „Celkově vzato, vývoj v našem okolí dokládá, že musíme vzít v úvahu, že ozbrojený konflikt mezi státy v Evropě již dále není úplně nemyslitelný.“

Norsko zdvojnásobuje počet amerických vojáků v zemi

Projev se uskutečnil v době, kdy se Norsko na severu čím dál více spojuje s USA. Od roku 2017 je na základně poblíž Trondheimu ve středu Norska umístěno přes 300 amerických vojáků. Od roku 2018 je v jiné základně u severního polárního kruhu umístěno dalších 400 vojáků.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Rusko je větší hrozba než radikální islám, říká britský generál. No jo, ruští hackeři a Máša a medvěd

Současně se americké úřady rozhodly obnovit 2. americkou flotilu, která má mít klíčovou roli v severním Atlantiku a v Severním ledovém oceánu. Rozmístění pobouřilo Rusko podobně jako pokračující výstavba norského radaru Globus-3 jen 60 kilometrů od hranic s Ruskem. Norsko rovněž zdvojnásobuje počet amerických vojáků v zemi.

Podle Franka Bakke-Jensena je odpovědí na geopolitickou situaci na severu rostoucí role NATO. Silná národní obrana v rámci aliance je základem norské národní bezpečnosti a bezpečnostní politiky a USA zůstávají nejbližším spojencem této země, uvedl ministr.

Znepokojení americkým politickým vývojem

Podotkl také, že je Norsko znepokojeno politickým vývojem v USA, ale nekomentoval přitom protichůdné signály přicházející od amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Měli bychom raději sledovat, co skutečně dělají,“ sdělil s odkazem na rostoucí americké investice do evropské infrastruktury a dalších vojsk.

„Všichni víme, že NATO je určeno pro americké vedení, a proto je důležité, aby všichni spojenci spolupracovali v rámci aliance a pracovali s Američany, jelikož jde i o jejich bezpečnostní zájmy.“

Norsko je ochotno posílit úlohu NATO na severu a nedávné alianční cvičení Trident Junction vnímá jako signál, že aliance se přibližuje k regionu. „Je to něco, na čem jsme pracovali mnoho let,“ dodal Bakke-Jensen.

reklama