Padl další rekord! Školák zdolal kanál La Manche v nejrychlejším čase

Úctyhodný výkon se povedl teprve 12letému Francouzovi. Chlapec přeplachtil na člunu Lamanšský průliv za 14 hodin a 20 minut, čímž o více jak půl hodinu překonal dosavadní rekord v dětské kategorii.
Mladý mořeplavec Tom Goron
Mladý mořeplavec Tom Goron
Youtube/ La Presse de la Manche

reklama

Školák Tom Gordon vyrazil se svojí „plachetnicí“ ve středu v 5:00 z ostrova Wight. Na 96 kilometrů vzdálené francouzské pobřeží doplul o 14 hodin a 20 minut později. O celých 36 minut tak překonal dosavadní rekord, který v roce 2016 stanovila 15letý Violette Dorangeová.

„Jsem na něj hrdá. Je tak paličatý, ambiciózní a vytrvalý,“ rozplývala se nad výkonem svého potomka Tomova matka. Tato slova chlapce opravdu charakterizují. Podle deníku Le Figaro totiž Tom po několika hodinách na moři začal trpět mořskou nemocí a přemýšlel o tom, že svůj pokus vzdá. I za morální podpory svého otce, který plul v doprovodném plavidlu, se ale nakonec rozhodl vytrvat. A vyplatilo se.

Mladý námořník překonal kanál La Manche
Autor: Youtube/ France 3 Normandie Mladý námořník překonal kanál La Manche

Od tohoto výkonu by se mohl mladý Francouz odpíchnout k překonávání ještě náročnějších rekordů. Jeden z nich například drží Holanďanka Laura Dekkerová. Ta v roce 2002 dokončila ve věku 16 let plavbu kolem světa a stala se tak nejmladším člověkem, který kdy sám obeplul zeměkouli. Na moři strávila neuvěřitelných 518 dnů.

Jeden rekord už ale Tom nepřekoná – v roce 1988 totiž jeho 11letý jmenovec přeplaval kanál La Manche a dodnes je nejmladším člověkem, kterému se to povedlo.

reklama

reklama