Pakt o uprchlících v OSN prošel! Česká republika ho i navzdory Babišovi podpořila

Organizace spojených národů v pondělí schválila globální pakt o uprchlících. Proti byly pouze USA a Maďarsko. Hlasování se zdržely Dominikánská republika, Libye a Eritrea. Česká republika hlasovala pro. Jedná se o jiný dokument než dříve přijatý globální pak o migraci v Maroku, o němž bude OSN hlasovat ve středu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@Refugees / Twitter

reklama

Dokument stanoví cíle zahrnující například lepší přístup uprchlíků ke zdravotní péči nebo ke vzdělání. Maria Fernanda Espinosa, předsedkyně Valného shromáždění OSN, podle agentury DPA uvedla, že přijetí paktu posiluje úlohu OSN coby „parlamentu humanity“.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi uvítal, že státy poprvé souhlasily společně spolupracovat na pomoci uprchlíkům a hostitelským komunitám. Vyjádřil však také obavy, že bohatší země už nepřijmou více uprchlíků.

Většina migrantů se nachází v rozvojových zemích

Podle údajů OSN se zhruba 85 procent vysídlených lidí nachází v rozvojových zemích. Podle Grandiho se jedná o tvrdý svět, ve kterém jsou tyto skupiny lidí často stigmatizovány, politizovány a označovány jako hrozby.

Ilustrační foto

Většina zemí OSN podepsala pakt o migraci. Zástupci některých zemí včetně ČR nepřijeli

USA budou navzdory nesouhlasnému postoji k paktu nadále podporovat Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky. Washington byl v roce 2018 předním finančním přispěvatelem do agentury OSN pro uprchlíky.

ČR hlasovala pro, navzdory premiérovým slovům

Česká republika hlasovala pro, a to navzdory pondělním slovům Andreje Babiše, který pro deník Právo uvedl, že nechce, aby se ČR zavazovala ani k jednomu z tento týden projednávaných paktů na půdě OSN. Agentura DPA uvedla, že podle informací z diplomatických kruhů koaliční sociální demokracie na poslední chvíli dokázala změnit názor premiéra.

Podobně jako v Marrákeši přijatý globální pak o migraci není podle agentury DPA ani tento dokument právně závazný, ale je spíše zamýšlen jako společný plán, který má zemím pomoci řídit problematiku uprchlíků. Neurčuje ani žádný konkrétní systém přesídlovacích kvót.

Grandi uvedl, že dohody o uprchlících a migraci byly navrženy tak, aby se „vzájemně posilovaly“. Naléhal poté na země, aby podpořily globální pakt o migraci v rámci středečního zasedání Valného shromáždění OSN.

reklama

reklama