Palestinský student angličtiny v USA si ze sauny omylem vytvořil „chemickou zbraň“

Mladý muž, který se pokusil vyhřát saunu politím saunových kamenů, z ní nedopatřením vytvořil „chemickou zbraň“ podobnou těm užívaným v první světové válce. O incidentu, který naštěstí neskončil tragédií, informoval britský Daily Mirror.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Student si šel po tréninku v tělocvičně poprvé odpočinout do finské sauny, v níž se v tu dobu saunovalo dalších pět lidí. Mladík se dle svých slov po deseti až patnácti minutách v místnosti téměř nezapotil a domníval se, že by ke zvýšení teploty v sauně mohlo pomoci nalití trochy vody na saunové kameny nad topným systémem.

Pálení očí a plíce v jednom ohni

Věrný saunové etiketě se ujistil, zda všichni uživatelé uvnitř souhlasí, aby se místnost trochu více vyhřála. Vzal poté zevnitř malou dřevěnou nádobu určenou pro polévání kamenů a nabral vodu z bazénu umístěného nedaleko sauny.

Ilustrační foto

Saunování je podobně vyčerpávající jako cvičení a rovněž přináší obdobné pozitivní účinky. V sauně ovšem nezhubnete

Když saunové kameny přinesenou vodou polil, „místnost se najednou stala mnohem teplejší.“ „Z nějakého důvodu mě začaly pálit oči a mé plíce jako by hořely,“ uvedl muž. „Všichni v místnosti začali sípat a kašlat. Všichni jsme spěchali pryč ze sauny (jejíž dveře jsou relativně malé) a byl to úplný chaos,“ popsal student svůj zážitek na sociální síti Reddit.

Nato mu došlo, že bazénová voda je plná chloru a pára, která vznikla po jejím nalití na kameny, dráždila oči, plíce a sliznice lidí uvnitř sauny. Ačkoliv někteří uživatelé na sociální síti Reddit, kde se událost probírala, pochybovali, že by ve skutečnosti jeho krok mohl vyústit ve vytvoření plynného chloru, on má za to, že omylem zřejmě vytvořil plynný chlór, který se jako zbraň používal během první světové války.

Sauna pomáhá... pokud neexperimentujete

Suché teplo sauny mimo jiné způsobuje nárůst teploty kůže, zrychlení tepu a rozšiřování cév. Rozšíření cév zlepšuje krevní oběh, čímž pomáhá snižovat napětí kloubů a uvolňuje svalovou bolest.

Některé studie také naznačují, že pravidelná návštěva sauny může zmírnit bolest, ztuhlost a únavu způsobenou artritidou. Saunování může na druhé straně vést k dehydrataci, a proto je důležité dodržovat zvýšený pitný režim.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!