Papež František ve Vatikánu nechal ukřižovat záchrannou vestou mrtvého migranta

Papež František v areálu vatikánského Apoštolského paláce symbolicky vyvěsil kříž oděný do záchranné vesty migranta, který našel smrt ve Středozemním moři. Informovala o tom slovenská mutace serveru Vatican News. Chtěl tím poukázat na to, že máme zodpovědnost za životy migrantů, odvracíme-li zrak před jejich problémy.
Papež František s ukřižovanou vestou
Papež František s ukřižovanou vestou
@joshuacobler/Twitter

reklama

Papež gesto učinil za účasti třiatřiceti žadatelů o azyl, jež před nedávnem přicestovali do Říma za doprovodu kardinála Krajewského z ostrova Lesbos. V promluvě papež František vyzval k hledání řešení pro vyprázdnění detenčních táborů v Libyi a ke stíhání obchodníků s lidmi.

Nevyhnutelný závazek zachraňovat každý lidský život

Křišťálově průhledný kříž je prakticky „oblečený“ do červené záchranné vesty a natřený lakem byl zavěšen za přítomnosti papeže a uprchlíků na stěnu na Nádvoří Belveder při vstupu do Apoštolského paláce.

„Rozhodl jsem se tu vystavit tuto záchrannou vestu, takříkajíc ‚ukřižovanou‘ na tomto kříži, aby nám připomínala, že musíme mít otevřené oči, uchovat si otevřené srdce… Aby všem připomínala nevyhnutelný závazek zachraňovat každý lidský život, morální povinnost, která spojuje věřící i nevěřící,“ uvedl papež před vyvěšením „ukřižované“ záchranné vesty.

Zachránit, přijmout, chránit, podporovat, integrovat

Podle slov svatého otce má jít o jednu ze dvou záchranných vest utopených uprchlíků, která byla darem od záchranářů. První z nich patřila prý mrtvému děvčátku. Podtajemník ze Sekce pro migranty a uprchlíky dikasterie pro integrální lidský rozvoj uvedl: „Hle, vaše mise! Tímto jsem chtěl zdůraznit nevyhnutelný závazek církve zachraňovat životy migrantů, abychom je potom mohli, přijmout, chránit, podporovat a integrovat.“

Papež mluvil rovněž o nespravedlnosti, která nutí migranty opouštět své země, čelit nebezpečím pouště a snášet muka v detenčních táborech či umírat na moři, varoval před lhostejností a nevšímavost vůči tomuto problému označil za hřích.

Zodpovědnost za jejich smrt. Nevšímavost je hříchem

„Jak můžeme poslouchat zoufalé volání mnohých bratrů a sester, kteří se raději vystaví bouřlivému moři, než pomalému umírání v libyjských zadržovacích táborech, na místech mučení a nedůstojného otroctví? Jak můžeme zůstat lhostejní tváří v tvář zneužívání a násilí, jejichž oběťmi jsou nevinní, nechávaje je napospas obchodníkům s lidmi, kteří jsou bez skrupulí? Jak můžeme projít okolo, tak jako kněz a zákoník z podobenství o dobrém Samaritánovi, stávajíc se tak zodpovědnými za jejich smrt? Naše nevšímavost je hříchem,“ řekl.

Papež také poděkoval těm, kteří pomáhají tak jako milosrdný Samaritán „bez toho, aby se příliš zaobírali otázkou, jak nebo proč se ten ubohý polomrtvý člověk ocitl na jejich cestě“: „Ne blokováním lodí se vyřeší tento problém. Třeba se seriózně zasadit o vyprázdnění zadržovacích táborů v Libyi, zvážením a uplatněním všech řešení, které se dají.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!