Papežovo požehnání Městu a světu proběhlo mimořádně kvůli pandemii koronaviru

Všichni jsme v nynějším tažení proti koronaviru na jedné lodi, prohlásil dnes papež František v mimořádném požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu), které obvykle uděluje pouze o Vánocích a Velikonocích. V modlitbě, která byla bez přítomnosti věřících, vyzval svět podle agentury Reuters tomu, aby nynější krizi vnímal jako zkoušku solidarity a upomínku základních hodnot.
Papež slouží ranní mše bez věřících,Vatikán je přenáší živě přes internet
(ZDROJ: AP)

reklama

‚‚Neprostupná temnota se snesla na naše náměstí, ulice a města. Zmocnila se našich životů a vše naplnila ohlušujícím tichem a bezútěšnou prázdnotou," pronesl papež na liduprázdném Svatopetrském náměstí. Jeho slova, která Vatikán označil za mimořádnou modlitbu v čase pandemie, byla díky internetu a televizi přenášena do celého světa.

‚‚Je nám jasné, že všichni jsme na jedné lodi, všichni jsme slabí a dezorientovaní, zároveň ale důležití a potřební, neboť my všichni jsme byli povoláni, abychom společně veslovali," řekl.

Papež František ve svém poselství hovořil také o lidské zranitelnosti. ‚‚Bouře obnažila naši zranitelnost a odhalila falešné a zbytečné jistoty, na kterých jsme stavěli naše plány, projekty, zvyklosti a priority," uvedl. ‚‚A ukázala na to, jak jsme zanedbávali a vzdávali věci, které naše životy a naši společnost vyživují, udržují a posilují," dodal.

Papež František svou iniciativu o mimořádném požehnání oznámil 22. března během polední modlitby Anděl Páně. O nedělích za normálních okolností promlouvá papež k věřícím z okna Apoštolského paláce na Svatopetrském náměstí, vzhledem k nouzovým opatřením však nyní přenáší jeho modlitby z knihovny paláce Vatikán živě.

reklama

reklama