Paříž se obává povodní, hladina Seiny nemilosrdně stoupá

Oči Pařížanů se v těchto dnech s obavami upírají směrem k řece Seině. Její hladina totiž dramaticky stoupá a to ještě podle meteorologů zdaleka nedosáhla vrcholu. Na nejhorší se tak připravuje dopravní podnik i světoznámá muzea na břehu řeky.

„Zůstáváme extrémně ostražití,“ prohlásila pařížská starostka Anne Hidalgová poté, co hladina Seiny dosáhla v úterý večer pětimetrové hranice. To je přibližně o tři až čtyři metry více, než bývá průměr. Podle meteorologů bude řeka nadále stoupat a kulminovat by mohla v sobotu, kdy by její hladina měla dosáhnout až 6,2 metru. To je ještě o něco více než při velkých povodních v roce 2016.

Pařížská radnice už proto zřídila krizovou linku, uzavřela některé nábřežní komunikace a vyzvala obyvatele oblastí kolem Seiny k obezřetnosti. Na případnou velkou vodu se chystá také metro. Komplikace se čekají hlavně na vytížené lince metra C, jejíž část vede podél levého břehu Seiny. Podle národního železničního dopravce SNCF, který provozuje také pařížské metro, by mělo být od pátku uzavřeno sedm stanic včetně těch v blízkosti turistických atrakcí, jako jsou katedrála Notre Dame nebo Muzeum d‘Orsay.

La Seine dépasse les 5,10m Paris, le pic attendu vendredi #AFP pic.twitter.com/fpVWy0wkgq

— Agence France-Presse (@afpfr)24. ledna 2018

Zastavena už byla veškerá lodní doprava. Pod mostní oblouky by se lodě kvůli vysoké hladině zkrátka nevešly. Úřady také preventivně uzavřely ulice vedoucí v bezprostřední blízkosti Seiny, a to především kvůli zvědavcům, kteří by se mohli dostat nebezpečně blízko k rychle tekoucí řece.

Na spuštění krizového plánu se připravují také světoznámá muzea Louvre a d'Orsay, která se nacházejí na břehu Seiny. Ten spočívá v přemístění ohrožených uměleckých děl do bezpečnějších míst budov. Například během povodní v roce 2016 pracovníci Louveru takto přemístili okolo 150 tisíc cenností.

Příčinou vysoké hladiny Seiny jsou nezvykle vytrvalé srážky. Podle úřadů napršelo během ledna v regionu Ile-de-France, jehož centrem je právě Paříž, pětkrát více vody, než je v tomto měsíci běžné. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla opakovat situace z roku 1910, kdy stoletá voda zaplavila téměř celé město. Úřady ale rozhodně nic nepodceňují. „Situace je vážná, nicméně není důvod k přehnaným obavám,“ prohlásila podle serveru The Local ministerská náměstkyně Brune Poirsonová.

Daleko větší škody než v Paříži velká voda zřejmě napáchá v menších městech a obcích regionu. Obyvatelům se tak vybavují dva roky staré vzpomínky, kdy záplavy zasáhly a zdevastovaly města jihovýchodně od Paříže. Škody se tenkrát pohybovaly okolo 1,4 miliardy eur (35,5 miliardy korun).

Tagy: