Páteční noc očima Lovců bouřek: Objevil se vír připomínající tornádo. Na Česko se navíc žene orkán

Popadané stromy, přerušení dodávek elektřiny i škody na majetku i železnici – to vše vystihuje bouřky, které postihly Českou republiku v pátek v noci. Celou situaci přímo v terénu sledovali i členové Czech Thunderstorm Research Association, pro které to bylo krásné završení letošní sezóny. Navíc ale varují i před orkánem, který by se měl prohnat naší republikou v noci z neděle na pondělí.
Na snímku můžete vidět možný přízemní vír (gustnado), který dosahoval výšky několika desítek metrů
Na snímku můžete vidět možný přízemní vír (gustnado), který dosahoval výšky několika desítek metrů
Matěj Hrabánek

reklama

V noci z neděle na pondělí by Českou republiku měl zasáhnout orkán. „V neděli ráno a dopoledne začne oblast střední Evropy od západu ovlivňovat tlaková níže Fabienne, která zasáhne plnou silou Českou republiku v neděli večer a v noci na pondělí,“ uvedl pro Primazprávy.cz Miloslav Staněk z Czech Thunderstorm Research Association.

Vítr by v nárazech mohl dosahovat i více než 100 km/h  a doprovázet by ho měl i prudký a silný déšť. „Dle modelů zatím usuzujeme, že by se mohla vytvořit i linie radarových odrazů ve tvaru luku,“ upřesnil Staněk. Takzvané bow echo bylo podle něj doprovázelo i shluk bouřek, které udeřily na Českou republiku v pátek večer.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Páteční bouřky

Bouřku navíc v čele doprovázela i húlava, tedy krátkodobé nárazy větru. „Vzdáleným pohledem nebylo vidět jen klasické blesky ale i záblesky od padajících drátů vysokého napětí,“ upřesnil predseda Czech Thunderstorm Research Association Robin Duspara s tím, že lovci bouřek ji dokumentovali nejdřív mezi Chýní a Unhoštěm.

U Horoušan lovci bouřek zachytili nejspíš gustnado

Navíc u středočeských Horoušan jeden ze členů asociace zachytil i možný přízemní vír připomínající gustnado. Krátkodobý větrný vír vzniká nejčastěji právě při okrajích silných bouřek, kde studený vzduch proniká do oblasti s teplejším vzduchem před gust frontem. Svým vzhledem připomíná tornádo, ale obvykle není spojený se základnou oblaku.

Na snímku můžete vidět možný přízemní vír (gustnado), který dosahoval výšky několika desítek metrů
Autor: Matěj Hrabánek Na snímku můžete vidět možný přízemní vír (gustnado), který dosahoval výšky několika desítek metrů

Od Mělníka pak lovci bouřek dokázali po setmění zdokumentovat i takzvaný shelf cloud. „Vzniká právě při dobré dynamice proudění. Jedná se o zvláštní průvodní jev nejen bouřek ale i přeháněk, který svou mohutností a kontrastem přitáhne pozornost každého. Vyskytuje se na čele bouřek a často bývá doprovázen nebezpečnými nárazy větru, jako tomu bylo v pátek večer,“ vysvětlil Duspara.

Na fotografii můžete vidět zmiňovaný shelf cloud a při povrchu zvířený prach
Autor: Šimon Rogl Na fotografii můžete vidět zmiňovaný shelf cloud a při povrchu zvířený prach

Další výrazná bouře přešla pod Prahou a postupovala nadále k východu, kde se nakonec rozpadla do vrstevnatých srážek. „Tato poměrně hodně bleskově aktivní bouře byla doprovázena na čele také velmi silným větrem. Například na meteorologické stanici Praha-Karlov byl naměřen náraz větru až 29 m/s,“ popsal Duspara.

Krásně větvený mezioblačný blesk na bouřce jižně od Prahy
Autor: Jana Soukupová Krásně větvený mezioblačný blesk na bouřce jižně od Prahy

 

reklama

reklama