Patnáct kubánských diplomatů bude vyhoštěno ze Spojených států. Důvodem jsou záhadné útoky na Havaně

Washington rozhodl o vyhoštění 15 kubánských diplomatů. Důvodem mají být útoky na personál americké ambasády na Kubě. Kuba však veškeré spojitosti s incidentem, který měl poškodit zdraví Američanů, odmítá.
ilustrační foto- usa
ilustrační foto- usa
youtube/Stephane Cassini

reklama

Co se dělo na Kubě, stále není jasné. Jednadvacet amerických diplomatů mělo z neznámých důvodů poškozené zdraví. Hovoří se o tom, že na vině je akustické zařízení, které může způsobit poškození mozku, ztrátu rovnováhy, ale také vede k trvalé hluchotě.

Podle agentury AP kubánští diplomaté byli sice vyhoštěni, ale to z nich nedělá tzv. nežádoucí osoby. Není tak vyloučený jejich opětovný návrat na americkou půdu. V současné době, ale bude díky rozhodnutí USA v obou státech stejný počet diplomatů.

ilustrační foto- Kuba
Autor: youtube/foveacon ilustrační foto- Kuba

Havanská vláda je ale rozhodně proti washingtonskému rozhodnutí. Sám kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez se nechal slyšet, že celý výsledek je nespravedlivý. Podle něj američtí diplomaté neposkytli dostatek informací k vyšetřování události kolem ohrožení jejich zdraví.

Kubánsko-americké vztahy tak po oteplení za úřadování Baracka Obamy zase výrazně ochladly. Současná americká vláda s Donaldem Trumpem o vztazích s Havanou jinou představu. 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že Spojené státy i nadále udržují s Kubou diplomatické styky a spolupracují s Havanou na zjištění příčin, které způsobily zdravotní komplikace amerických diplomatů. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!