Patří budoucnost vodíku? Automobilka představila vůz, který za jízdy čistí vzduch

Budoucnost mobility patří vodíku. Alespoň si to myslí zástupci největších automobilek světa. Mezi nimi i společnost Hyundai, která novinářům představila model na vodíkový pohon NEXO. Ten by se měl na našem trhu objevit příští rok. Za kolik bude k mání, ale ještě není zřejmé.
Jihokorejská automobilka představila vůz na vodíkový pohon, který za jízdy čistí vzduch

reklama

Nexo nespaluje vodík, jako běžná auta benzín nebo naftu. „Nexo je čistý elektromobil, který vyrábí elektriku sám sobě a pohání ho vodík, který si vyrábí elektriku v palivovém článku,“ vysvětluje Martin Saitz, generální ředitel Hyundai Motor Czech. 

A jak to funguje? V palivovém článku se vodík smíchá se vzduchem, který se před tím vyčistí ve vzduchovém filtru. Následnou reakcí vznikne elektrická energie, která pohání automobil. „Jediným odpadem je voda. A ta voda je absolutně čistá,“ dodává Saitz. 

Další novinkou je pak ukazatel čištění vzduchu. „Nexo skutečně když jezdí, čistí vzduch a z informačního systému se můžete dozvědět, kolik vzduchu jste za daný den či množství kilometrů kolem sebe pročistili,“ říká Marek Trešl, produktový manažer Hyundai Motor Czech. 

Ovšem ekologický není jen pohon auta. V čem dalším je vůz šetrný k životnímu prostředí? A jak vypadá jeho interiér? Podívejte se na reportáž v úvodním videu článku.

reklama

reklama