Pedagogická komora hrozí stávkovou pohotovostí. Ministerstvo s ní prý nekomunikuje

Spolek Pedagogická komora plánuje vyhlásit stávkovou pohotovost. Pokud ministerstvo nepřistoupí k jednání, může se uchýlit ke stávce. Podle nich je školství podfinancované a vláda pedagogům nepřidává. Ministerstvo ale říká, že s aktéry ve školství aktivně jedná a platy navyšuje, třeba loni o 11 %. V roce 2021 mají brát učitelé průměrně 45 tisíc hrubého.
výuka ve škole ilustrace foto TV Prima
výuka ve škole ilustrace foto TV Prima

reklama

Členové spolku Pedagogická komora si vytyčili několik bodů, které po vládě požadují. Pokud k jednání o těchto požadavcích nedojde, mohou vyhlásit stávku.

Mezi nimi je třeba to, aby vláda projednala otevřený dopis spolku, zvýšila financování školství nebo snížila vliv neziskovek na rozhodování o školství.

„Ze zákona musí stávce předcházet vyhlášení stávkové pohotovosti a jednání,“ vysvětluje online redakci TV Prima předseda spolku. „Naším hlavním cílem není vyhlásit stávku, ale dostat se ke stolu s ministrem školství a domluvit se na nějakém kompromisu,“ dodává.

Zazněl také ale požadavek, aby vláda „neprodleně splnila usnesení Poslanecké sněmovny o zvýšení platů učitelů na 130 %“. Ve skutečnosti se nicméně nejedná o usnesení, ale pouze o doporučení vládě, která se jím nemusí řídit.

Ministerstvo školství říká, že pedagogy podporuje, důkazem má být aktivní zvyšování platů. „Zvyšujeme platy ve školství, a to přesně podle programového prohlášení vlády,“ uvedlan pro TV Prima tisková mluvčí Aneta Lednová.

„Pedagogům se přidává systémově již několik let a v roce 2021 budou platy pedagogů i nepedagogů na 150 % úrovně roku 2017. Jedná se o jedno z nejvyšších navýšení ve veřejné správě,“ dodává.

Pedagogická komora chce během září ještě mapovat situaci mezi svými členy a školami po České republice, v říjnu by pak měla vyhlásit stávkovou pohotovost. Pokud s ní nebude ministerstvo jednat, nebo obě strany nedojdou ke kompromisu, došlo by v prosinci ke stávce.

Spolek nespokojených učitelů

Pedagogická komora je spolek, který založil Radek Sárközi v roce 2017. Na svém Facebooku má asi 8000 fanoušků, celkem by podle svých slov měl mít přes 2,5 tisíce členů. Komora pro pedagogy založená zákonem v České republice zatím neexistuje.

Předseda Pedagogické komory prý požádal loni v září ministra Plagu o schůzku, odpovědi se mu ale nedostalo. Jako reakci na to napsal spolek „Otevřený dopis za záchranu školství“, který podepsalo 4 000 pedagogů. 

„Je třeba přivést zpět do škol pedagogy, kteří je opustili kvůli narůstající byrokracii, zhoršujícím se pracovním podmínkám nebo nízkým platům, které navzdory slibům politiků jen kopírují růst průměrné mzdy,“ píše se v dopisu.

Koaliční vláda ANO s ČSSD slíbila, že budou v roce 2021 průměrné platy učitelů 45 tisíc hrubého. Ty se postupně zvyšují od roku 2016. Loni narostly asi o 11 %, v průměru si učitelé přišli na 35 tisíc.

Spolek Pedagogická komora požaduje i odvolání dvou náměstků ministerstva školství, z toho už jeden odvolán byl. Předseda spolku si myslí, že je právě jejich chybou, že s ním MŠMT nekomunikuje.

Odvolaným náměstkem byl Petr Pavlík, kterého ministr Plaga odvolal z důvodu finančních úspor a také proto, že k práce, kterou jako náměstek vykonával, není potřeba. Odvolání neproběhlo na podnět spolku.

Pedagogická komora požaduje i odvolání náměstka Václava Pícla, který podle jejího předsedy bojkotuje komunikaci mezi spolkem a ministerstvem. To ale podle informací online redakce TV Prima pravděpodobně není na programu.

Spolek pedagogů není příliš spokojen s momentálním ministrem školství. Plaga však prý s organizacemi podporujícími učitele jedná.

„MŠMT je otevřeno jednání se všemi relevantními partnery a aktivně s nimi také komunikuje,“ uvedla pro TV Prima tisková mluvčí Aneta Lednová. „Kromě zástupců, kteří jsou součástí tripartity, komunikuje ministr školství napřímo s řediteli,“ dodává.

Před prázdninami Plaga vyjel do krajů, kde jednal s bezmála devíti sty řediteli škol. V těchto setkáních hodlá pokračovat i ve školním roce.

„Nedávno vedl pan ministr jednání s Jednotou českých matematiků o plánu na zrušení povinné maturity z matematiky. MŠMT také intenzivně jedná se školskými odbory v otázkách týkajících se zaměstnanců ve školství,“ říká Lednová.

Mimo to se ministerstvo prý snaží mít korektní vztahy i s neziskovými organizacemi.

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!