Pedagogové budou učit o klimatické krizi. Chtějí podpořit studenty, kteří vyjdou 20. září do ulic

V rámci akce Týden učení za klima do své výuky někteří čeští učitelé zahrnou téma klimatické krize. Chtějí tak podpořit studenty, na jejichž stávkování se pedagogové nedívají vždy s pochopením. Akce předchází celosvětové stávce studentů i dospělých, ke které 20. dojde září.
Pedagogové budou učit o klimatické krizi. Chtějí podpořit stávkující studenty, kteří 20. září vyjdou do ulic
Pedagogové budou učit o klimatické krizi. Chtějí podpořit stávkující studenty, kteří 20. září vyjdou do ulic
Facebook / Týden učení za klima

reklama

Tento týden až do pátku do své výuky někteří učitelé zahrnují téma klimatické krize. Kromě osvěty tím chtějí ukázat, že stojí za stávkujícími studenty, kterým se podpory od jejich učitelů údajně příliš nedostává.

„Naším cílem je podpořit angažované studenty, protože máme dojem, že někteří učitelé se staví vůči občanskému aktivismu svých studentů nepřiměřeně negativně. Naopak máme za to, že je třeba studentům ukázat, že nejsou v obavách z budoucnosti sami,“ říká učitel dějepisu Martin Vonášek.

Akci organizuje platforma Učitelé za klima. Přidat se může jakýkoli pedagog, který v rámci výuky svého předmětu nějakým způsobem zaimplementuje téma klimatické krize.

Na svém Facebooku platforma sdílí možné způsoby, jak by mohli učitelé o klimatu vyučovat. Žáci by mohli například ve skupinách vymyslet otázky k tématu, které je zajímají. Následně by učitel pustil reportáž o klimatické krizi. Hodinu by zakončili reflexí, kde by si shrnuli, zda se jim na otázky dostalo odpovědí.

Takové metodiky plánují Učitelé za klima zveřejňovat i poté, co týdenní akce skončí. Jejich cílem je totiž dostat téma klimatické krize do škol natrvalo.

 

Největší stávka za klima

Je to zhruba rok, kdy ekologická aktivistka Greta Thunberg vyšla místo školy stávkovat do ulic. Od té doby si vysloužila spousty chvály i kritiky.

20. září vyjdou do ulic nejen studenti, ale také dospělí a důchodci. Po celé zeměkouli proběhne 3500 akcí. Následovat bude týden plný debat, koncertů a diskuzí zaměřených na klimatickou změnu.

 

 

V České republice se akce zúčastní 37 měst, kromě Prahy a Brna také České Budějovice, Hradec Králové či Mladá Boleslav a Vsetín. Stávku podpořily i známé osobnosti jako herečky Eva Holubová, Berenika Kohoutová nebo novinář Josef Klíma.

 

 

Hlavními důvody stávky a následující týdenní akce je dostat téma klimatické krize mezi veřejnost a apelovat na politiky. Studenti se odvolávají na vědecká data a extrémní počasí, které se objevuje stále častěji.

Stávky iniciuje organizace Fridays for Future založená 16letou Gretou Thunberg, akci podporuje například organizace Greenpeace. Čeští studenti se přidali ke stávkám letos v březnu, naposledy jich v Praze protestovalo 1500.

Přes prázdniny měli studenti vypracovat seznam požadavků, které by teď rádi přednesli českým politikům. Domnívají se, že v problematice klimatické kize vláda nečiní dostatečné kroky.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama