Pentagon vyvíjí speciální obleky chránící před chemickými a biologickými zbraněmi. Inspirují se žraločí kůží

Agentura amerického ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) vyvíjí hi-tech oblek inspirovaný žraločí kůží a jinými přírodními „systémy“, který má vojákům poskytnout stoprocentní míru přežití v boji proti biologickým zbraním. Informoval o tom server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@DARPA/Twitter

reklama

Oblek je navržen tak, aby byl lehký. Používá inteligentní materiály, které působí jako bariéra pro neutralizaci smrtících činitelů, aby nedošlo k jejich styku s kůží, očima nebo dýchacími cestami.

Účinnost obleku až třicet dní

Obleky označované jako Personalized Protective Biosystem (personalizovaný ochranný biosystém) jsou inspirovány přírodními „systémy“, jako je žraločí kůže, která chrání před napadením těla mikroorganismy.

Ilustrační foto

USA vyvíjejí rakety s umělou inteligencí. Mají být schopny cíl samy určit a zasáhnout

Agentura Pentagonu usiluje o to, aby ochranný oblek zůstal účinný až třicet dnů a chránil člověka před jedenácti různými útoky. „Současné ohrožení z prostředí sestávají z široce působících, vysoce patogenních a někdy v mžiku smrtících hrozeb, které jsou schopny proniknout do těla řadou cest včetně kůže, dýchacích cest, očí nebo gastrointestinálního traktu,“ uvedla DARPA ve vyjádření.

Molekulární materiály a nanomateriály ve spojení s přírodními systémy

Současné ochranné systémy a obleky jsou vyrobeny z objemných a silných materiálů a jsou spárované s dýchacími zařízeními, která omezují pohyb vojáka. Personalizovaný ochranný biosystém (PPB) bude využívat znaky přírodních systémů, jako je právě žraločí kůže.

„Molekulární, nano a další materiální řešení ve spojení s inspirací přírodními systémy budou nedílnou součástí PPB technologií k ochraně před současnými i budoucími chemickými a biologickými hrozbami,“ uvedla DARPA, která si stanovila šedesátiměsíční plán pro návrh, testování a dodávku technologie.

reklama

reklama