Perličky komunálních voleb: V Liberci voliči odevzdají hlas v kuchyňce, ve třech obcích pak nemají koho volit

Hřebčín, fara nebo i kuchyňka – tak na všech těchto místech budou moci už v pátek odpoledne lidé volit. Navíc někde je začátek komunálních a senátních voleb spojený s referendy o místních záležitostech. Na jižní Moravě pak ve třech obcích nemají koho volit.
Volby 2018 - ilustrační foto
Volby 2018 - ilustrační foto
archiv FTV Prima

reklama

Už v pátek odpoledne se otevřou volební místnosti po celé České republice. Lidé si tentokrát budou volit zastupitele města obcí a také senátory. A některá z míst opravdu stojí za zmínku. Tak například ve zlínském kraji konkrétně v Napajedlech budou svůj hlas mimo jiné odevzdávat i v tamním hřebčíně.

Přímo ve Zlíně pak voliči mohou využít půjčovnu kompenzačních pomůcek. Na Vsetíně pak bude volební urna na úřadu práce nebo kostele. Ve Valašském Meziříčí bude volební místnost také v tamní hvězdárně, v Otrokovicích odvolí i do městské galerie a v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku zase v památkovém domku u kostela.

Jan Hamáček v Chicagu uctil památku T. G. Masaryka

Hamáček v Chicagu: Uctil památku T. G. Masaryka a ocenil roli USA při vzniku ČSR

V devíti obcích jsou volby spojené s referendem

V Liberci bude tento rok vůbec poprvé volební místnost na faře ruprechtického kostela. Voliči tam budou v pátek a v sobotu v místním referendu hlasovat v kuchyňce, v malém sále s hernou pro děti a v zasedací místnosti. Navíc začátek komunálních voleb je v i v dalších obcích spojen právě s referendem.

Například v Liberci budou obyvatelé hlasovat o stavbě bazénu. Ve Zdibech u Prahy pak zase k tomu, zda tam chtějí logistické centrum. V Temelíně na Českobudějovicku se mohou lidé vyjádřit k výstavbě zimního stadionu a v brněnské městské části Nový Lískovec k výstavbě bytů v lokalitě Kamenný vrch.

Český premiér Andrej Babiš a německá kancléřka Angela Merkelová

Setkání Babiše s Merkelovou: Desítky demonstrantů ho vypískaly, kancléřka označila vzájemné vztahy za výborné

Ve třech obcích se volby konat nebudou

Zapeklitou situaci pak řeší ve třech obcích v Jihomoravském kraji. Lidé tam totiž nemají koho volit. V Dlouhé Lhotě, Hodějicích a Lipovci totiž nebyla odevzdaná ani jedna kandidátka. V takovém případě musí ministerstvo vnitra jmenovat nějakého svého zaměstnance správce, který budu mít omezené pravomoci. Například nesmí zastavovat, prodávat majetek obce nebo sjednávat úvěry.

Kdo ho nahradí, musí určit dodatečné volby, které ministr vnitra musí vyhlásit do 30 dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí. Jeho úřadování pak končí dnem ustavujícího zasedání zastupitelstva obce nebo zvolením nového starosty.

reklama

reklama