Pět různých způsobů, jak zpracovat a využít květy bezu černého

Černý bez je plný vitamínů. Prim hraje v lidovém léčitelství, ve farmacii se květy přidávají například do čajových směsí. Pokud holdujete sběru v přírodě, právě teď je nejvyšší čas si bílá květenství bezu natrhat. Jak je pak lze zpracovat a využít?

Bez černý je bylina, která se využívá nejen v lidovém léčitelství, ale i v potravinářství a částečně ve farmacii. Zejména květy, které se sbírají právě na jaře – od května do června, bývají po nasušení součástí léčivých čajů. Černý bez jako keř roste hojně ve volné přírodě, na zahradách lze pěstovat i vyšlechtěné odrůdy, které mohou mít květy i plody kvalitnější. Podle dostupných informací mají květy bezu pozitivní vliv na organizmus například při nachlazení a horečce, stresu, ránách na kůži, aftech a jiných problémech v ústech, bolestech pohybového aparátu, špatném zažívání, revmatických a cévních potížích či vysokém tlaku. Ale pozor, sbírejte a využívejte opravdu jen květy. Ostatní části černého bezu, jako jsou listy či kůra, včetně tepelně neupravených plodů, které lze trhat a zpracovávat ke konci léta, jsou podle informací Toxikologického informačního střediska jedovaté a mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže.

Kdy a jak sbírat

Květy černého bezu se sbírají za úplně suchého počasí. „Sbíráme květy, které jsou rozvité z jedné třetiny, zbytek je ve formě poupat, aby nám při sběru neopadal cenný pyl. Květenství odstřihujeme opatrně pomocí nůžek,“ radí v e-booku Čarovný černý bez lékařka Alena Hamplová, která se zabývá i lidovým léčitelstvím. Neměli byste pak trhat u silnice, ale raději v čistém prostředí.

Jak lze květy zpracovat

Květy není třeba před zpracováním omývat. „Nemusíme ho prát, abychom neztratili pyl, ale je dobré ho hodně vyklepat, protože tam bývají černí broučci,“ řekla už dříve pro TV Prima Michaela Naumecová, která vyrábí bylinné sirupy. Bezové květy pak můžete zpracovat na celou řadu způsobů.

1. Základ (nejen) na čaj: Sušené květy

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C. Já suším rozložené na balícím papíře na půdě, lze ale také sušit v sušičce. Pak je doporučováno po usušení sdrhnout pouze drobné kvítky od stopek. Takto je také černý bez vykupován ve výkupnách léčivých bylin. Dokonce se někde přesévají přes hrubé síto. Já ale stopky ponechávám s květem. Vcelku se pak bez lépe skladuje. Ukládám do velkých 4 litrových lahví, které dokonale uzavřu. Zhnědlé květy nepoužíváme,“ popisuje Alena Hamplová.

>> Čaj podle MUDr. Aleny Hamplové: 1 PL sušeného květu přelijeme 250 ml horké vody, necháme macerovat 15 minut, pak přecedíme a necháme vychladnout. Popíjíme 2 - 3x denně.

2. Sirup z bezového květu

Pestré využití má bez černý v kuchyni, ať už chcete posilovat zdraví nebo si jen pochutnat. Tradiční je především sirup, který využijete při přípravě nápoje nebo i pečení. Výroba je jednoduchá, na recept se můžete podívat v následujícím videu:

>> Sirup z bezového květu:

3. Limonáda

Na osvěžení v horkém dnu se hodí rychlá a jednoduchá limonáda, kterou připravíte pouhým vylouhováním čerstvých květů spolu s citronem ve vodě, kterou můžete dle chuti osladit. Voda může být i perlivá. Podobně si můžete připravit i čerstvou „ochucenou vodu“ s meduňkou či mátou.

Trochu složitější na přípravu, ale se zajímavější chutí, je pak limonáda, u které potřebujete zhruba dva týdny, než ji bude možné pít.

>> Limonáda s droždím: 3 - 5 růžic květů bezu, 1 citron, 3 litry vody, 500 g cukru, 1 kostička droždí. Půlku citronu vymačkáme, druhou nakrájíme, přidáme vodu, květy bezu, cukr a droždí. Týden necháme stát v teple, pak slijeme do lahví. Uzavřeme a dáme na 14 dnů do chladna.

4. „Med“

Na chleba či po lžičkách při nachlazení se hodí mít v zásobě „med“ z květů bezu. Ten podle MUDr. Hamplové připravíte následovně:

>> Med z bezových květů: 25 květů černého bezu a oloupaný citron pokrájíme na kolečka, s květy bezu jej povaříme 20 minut v 1 litru vody. Necháme 24 hodin macerovat, pak přecedíme přes pláténko. Do šťávy přidám 1 kg cukru a vaříme do zhoustnutí.

5. Rychlý oběd

Z květů černého bezu můžete připravit i rychlý oběd či večeři. A to jak polévku, tak hlavní chod. Recepty pro inspiraci z e-booku Čarovný černý bez níže:

>> Sladká polévka: Do půl litru vařícího mléka se přidají 3 – 4 květenství bezinek, předem očištěná, nechají se chvíli povařit a pak se scedí. Přidá se buď cukr a kousek másla nebo med. Možno podávat se sněhovými noky.

>> Smažené kosmatice: Ve čtvrt litru mléka nebo vody se rozšlehají 2 vejce, přidá se něco soli, rozsekané natě z petržele a přimíchá se 120 g hladké mouky. Těsto je jemnější, přidá-li se ještě lžíce oleje. Můžeme také přidat trochu kypřidla (prášku do pečiva nebo sody) nebo můžeme použít pouze 2 dl mléka a těsně před smažením přidáme 1 dl piva, které těsto rovněž nakypří a dochutí. Čerstvě utržené květy se s celou stopkou osprchují, prohlédnou, zda v nich není hmyz, otřepáním se zbaví vody a namočí do řídkého těsta. Smaží se v rozpáleném oleji a sice v takovém množství oleje, aby byly celé ponořené, poněvadž se neobracejí. Pak se odstřihnou stonky a po osmažení ještě posypou petrželkou. Podávají se s hlávkovým salátem a bramborami nebo chlebem.

Ivana Kropáčková

Tagy: