Pětiletá britská křesťanka je nedobrovolně v muslimské pěstounské péči

Pětiletá Britka je nucená žít v muslimské rodině (ilustrační foto)
Pětiletá Britka je nucená žít v muslimské rodině (ilustrační foto)
APTN

reklama

Pětiletá britská holčička byla posledních šest měsíců nucená žít v muslimských rodinách. Opatrovníci přitom údajně nemluvili anglicky a zrazovali ji od křesťanské víry. Povzbuzovat ji naopak měli ke studiu arabštiny.

Dívenka byla podle britského deníku The Times, který s informací přišel, postupně umístěna do dvou pěstounských domácností v části Tower Hamlet v Londýně. Čas od času stále navštěvuje svou vlastní biologickou matku. Ta je z celé situace zděšená.

Holčička: „Nevracejte mě zpět, nemluví anglicky!“

Při poslední návštěvě ji matka například nabídla, že jí s sebou zpět k pěstounům uvaří oblíbené špagety carbonara. Dívka však odmítla z důvodu, že je v nich slanina, kterou muslimové nejedí. Podle matky měla holčička dále říct, že Vánoce a Velikonoce jsou nesmyslné nebo že evropské ženy jsou hloupé alkoholičky.

Dívka, která se narodila v Británii, mluví anglicky, pokřtěna je v kostele a vlastní britský pas. „Už to, že byla oddělena od své rodiny je velké trauma. Potřebuje prostředí, ve kterém se bude cítit bezpečně,“ řekl přítel rodiny. Z dostupných informací ale není jasné, proč bylo pětileté dítě biologické matce odebráno.

Redaktoři The Times se dále dostali k důvěrným zprávám místních orgánů. V nich má školitel sociálních služeb popisovat, jak dítě vzlykalo a žebralo: „Nevracejte mě zpět, nemluví anglicky!“ Zprávy dále uvádějí, že dívka je velice zoufalá. Podle všeho jí byl odebrán náhrdelník s křesťanským křížkem a bylo jí řečeno, že by se měla učit arabsky.

Všichni pěstouni jsou vzděláváni a školeni

Holčička měla být první čtyři měsíce umístěná u pečovatelky nosící nikáb. Nyní se už osmý týden nachází u opatrovnice nosící burku, která jí zcela zakrývá obličej. Letos v dubnu byla provedena v radě městské části Tower Hamlet inspekce. Ta zjistila zásadní nedostatky a pochybení ve službách poskytovaných dětem.

Ministerstvo školství k této problematice uvedlo, že „před umístěním dítěte do pěstounské péče musí úřad zajistit, aby dítě bylo umístěno co nejvhodnějším způsobem. A zjištění náboženské víry by mělo patřit k prvním bodům.“

Na to následně zareagoval mluvčí rady, podle kterého jsou všichni pěstouni vzděláváni a školeni: „Nemůžeme se vyjadřovat k jednotlivým případům. Ale dbáme na zájmy dítěte a jejich kulturní identitu. Všichni naši pěstouni procházejí vzdělávacím výcvikem, aby byli plně kvalifikovaní k péči o dítě.“

Pro Tower Hamlet to však není první skandál. Městský obvod na východě Londýna už má za sebou eskapádu z roku 2014. To byl tehdejší starosta Lutfur Rahman obviněn z toho, že má vazby na extrémistické skupiny. Jedna z nich se měla dokonce snažit o vytvoření šaría státu v Evropě.

 

Autor: Barbara Vávrová

reklama

reklama