Petr Fiala a Ivan Bartoš v nedělní Partii: Podpoří opozice prodloužení nouzového stavu?

Podpoří opozice v pondělí v Poslanecké sněmovně prodloužení nouzového stavu? Předsedové dvou nejsilnějších opozičních stran Petr Fiala (ODS) a Ivan Bartoš (Piráti) se v nedělní Partii shodli na tom, že to není zcela jasné. Vláda bude muset nejdřív sdělit, jaký má v boji s pandemií nového typu koronaviru plán a kdy bude jednotlivá omezení a nařízení uvolňovat.
Petr Fiala (ODS) a Ivan Bartoš (Piráti) v nedělní Partii
Petr Fiala (ODS) a Ivan Bartoš (Piráti) v nedělní Partii
archiv FTV Prima

reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve avizoval, že chce nouzový režim prodloužit do poloviny května. ODS ale hovoří o prodloužení o dva týdny, Piráti o možnosti do konce dubna. O prodloužení nouzového stavu ale musí rozhodnout celá Poslanecká sněmovna, jednat bude v úterý. Nouzový stav by jinak skončil o Velikonocích, v sobotu 11. dubna.

„Skončilo období, kdy opozice dávala vládě bianko šek. My jsme podpořili klíčová rozhodnutí vlády v prvních dnech. Teď je potřeba, aby vláda představila plán, co bude dál, a důkladně jej zargumentovala v Poslanecké sněmovně,“ řekl v Partii Petr Fiala, podle něhož byly kroky vlády mnohdy chaotické. Po vládě bude opozice chtít slyšet i to, kdy se nouzová opatření uvolní. „Důležité je začít se bavit o tom, která opatření rozvolnit,“ řekl pirátský předseda Ivan Bartoš. „Když lidé trpí opatřeními, mají právo vědět, za jak dlouho je vláda uvolní,“ doplnil Fiala. 

Rozhovor s Janem Hamáčkem

ROZHOVOR: Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o aktuální situaci a nouzovém stavu v ČR

Od zástupců opozice znovu zazněla připomínka, že vláda již nepostupuje podle krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví. „Tak ať nám vláda řekne, k čemu potřebuje nouzový stav,“ řekl Fiala.

Kritičtí jsou oba politici především k zákazu, který Čechům nedovoluje vycestovat ze země. Zákaz vycestování z Česka je účinný od 31. března do 12. dubna 2020, existuje ale výjimka pro cizince či tzv. pendlery. „Zvláštní je, že lidé nesmějí opustit Českou republiku, to přitom nemá zdravotnické zdůvodnění. Že český občan musí do karantény při návratu, to je naopak jasné,“ zaznělo od předsedy ODS. „Mně senioři píší, že se cítí jako za Husáka,“ dodal k tomu Bartoš. 

V pořadu Partie vystoupil na dálku i ministr a vicepremiér Hamáček. Na otázku k ochranným prostředkům v sociálních zařízeních pro seniory odpověděl, že situace je lepší. V pondělí podle něj zveřejní vláda tabulky z jednotlivých krajů, z nichž vyplyne, kolik respirátorů a roušek šlo do zdravotnických zařízení a kolik do sociálních. „Bude to transparentní a bude to jasné,“ slíbil v televizi Prima Hamáček. Uznal ale, že mohou být sociální zařízení, kde roušky stále chybí. „Situace je ale podstatně lepší,“ dodal.

 

Karolína Neubergerová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!