Pirátský lístek s vulgárním obrázkem nebo nápisem? Na platnost hlasu nemá nic z toho vliv

Už tento pátek a sobotu budeme rozhodovat o tom, kteří z kandidátů na prezidenta postoupí do druhého kola nebo kdo se přímo stane hlavou státu. Na sociálních sítích se objevilo upozornění, že „protestní lístky“ pomalované vulgárními obrázky jsou stejně platné, jak ty, kterými voliči podpoří svého kandidáta. Podle Českého statistického úřadu bychom výsledky měli znát už v sobotu večer.
Vulgární obrázek ani text hlasovací lístek nezhodnocuje
Vulgární obrázek ani text hlasovací lístek nezhodnocuje
reprofoto Facebook.com

reklama

„Pokud nevíte, koho volit a chcete hodit do urny nějaký ‚protestní lístek‘ a vyjádřit tak svůj názor na nějakého kandidáta, vězte, že pokud že pokud ten lístek bude vypadat třeba takto a vy budete mít pocit, že jste to dotyčnému nandali, tak pozor - i toto je platný volební lístek a platný hlas pro uvedeného kandidáta,“ upozornila na svém profilu na sociální síti paní Pavla z Plzně, která o víkendu usedne ve volební komisi.

Její slova potvrdilo i ministerstvo vnitra. „Na platnost hlasu nemá vliv natržení hlasovacího lístku, přeložení hlasovacího lístku nebo jakékoliv neobvyklé písemné úpravy, pokud jsou z lístku patrné všechny potřebné údaje,“ uvedla pro Primazprávy.cz Klára Pěkničková z odboru komunikace resortu. Neplatným se stává pouze v případech, kdy není vložený do úřední obálky nebo pokud by v ní bylo více hlasovacích lístků pro volbu prezidenta.

Konečné výsledky nadcházejícího prvního kola prezidentských voleb by měly být k dispozici tuto sobotu večer. „Členům okrskových volebních komisí zdůrazňujeme, aby při své práci postupovali svědomitě, v souladu se zákonem a metodickými pokyny, a zbytečně nespěchali. Důležitá je především správnost celého postupu a bezchybnost výsledků hlasování, které Českému statistickému úřadu předají,“ uvedl místopředseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Prezidentské volby 2018

Transparentnost kandidátů na prezidenta pokulhává: Nejhůře si podle hodnocení vede Zeman

Komplikace se očekávají na Trutnovsku

Volit se bude v celkem 14 866 okrscích, z nichž každý má svou volební místnost. Po ukončení hlasování, tedy v sobotu po 14:00 zahájí každá volební komise sčítání odevzdaných hlasů pro jednotlivých devět kandidátů. Po dokončení sčítání komise zpracuje zápisy o průběhu a výsledku hlasování. Správnost zápisů stvrzují všichni členové komisí svými podpisy.

Komplikace se dají očekávat na Trutnovsku, kde budou mít pouze jednu obálku na dva druhy voleb. Kromě těch prezidentských tam totiž ve stejném termínu proběhnou i doplňovací volby do Senátu. „Pro okrskové volební komise v obvodu Trutnov může být tato situace v některých ohledech složitější, protože je poprvé v historii použita jedna úřední obálka pro více druhů voleb. Proto je třeba pečlivě dbát pokynů ministerstva vnitra, krajského úřadu a Českého statistického úřadu," upozornila mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

reklama

reklama