Plánujete ještě dovolenou v Chorvatsku? To právě trápí ničivé požáry

22. 8. 2017 ZPRÁVY: Chorvatsko zasáhly ničivé požáry
22. 8. 2017 ZPRÁVY: Chorvatsko zasáhly ničivé požáry

reklama

Chorvatsko znovu sužují obří požáry. Hoří v oblasti mezi Zadarem a Šibenikem, ale i na některých ostrovech. Nasazeny jsou stovky hasičů. Práci jim ale komplikuje silný vítr. Turistům ve vyhledávaných destinacích nebezpečí naštěstí nehrozí.

Situace v Chorvatsku začala být dramatická v pondělí. Nejhorší požáry zuří u Drnyše nedaleko Šibeniku. Na místě stále zasahuje asi 300 hasičů. Záchranáři tam museli dokonce evakuovat několik vesnic. „Teprve, když jsme viděli plameny vedle domu, v lese okolo vesnice, začali jsme panikařit. Plameny létaly vzduchem jako letadlo. Není to lehké opustit domov, ale co můžeme dělat.“ řekla jedna z tmaních obyvatelek. 

Nasazena byla i letecká pomoc. Letouny a vrtulníky hasily především nepřístupná místa, kam hasiči nemohou. Požáry se dostaly i do okolí Omiše, kam v létě vyráží tisíce turistů. Podle českého konzula ve Splitu jsou ale všichni v pořádku. „Byla nabídnuta dobrovolná evakuace občanům, kteří se báli, tak se mohli uchýlit do Omiše. Nakonec to nikdo nevyužil. Co se týče turistických destinací, všechny destinace jsou bezpečné.“

Plameny vyhnaly z domovů i některé obyvatele chorvatských ostrovů. Hoří například na Hvaru, nebo Brači. Média v zemi spekulují o tom, že požáry někdo úmyslně založil. Žádné oběti nejsou prozatím naštěstí hlášené a situaci pomalu dostáváají záchranáři pod kontrolu.

reklama

reklama