Plánujete výlet do Amsterodamu? Tamní turistická daň vám ho zkomplikuje. Bude nejvyšší v Evropě

Nizozemské hlavní město Amsterdam od příštího roku zvýší už tak vysokou turistickou daň, která tak bude vůbec nejvyšší v Evropě. Holandská metropole přidá k současné sedmiprocentní turistické dani vycházející z ceny pokoje ještě tři eura (necelých osmdesát korun) na osobu na noc. Uvedl to server CNN.
Ilustrační foto: Amsterdam
Ilustrační foto: Amsterdam
@Amsterdamexplor / Twitter

reklama

I díky tomuto kroku tak výše daně uvalené na noc v jednohvězdičkovém hotelu v Amsterdamu převýší turistickou daň z pětihvězdičkového hotelu v jiných velkých hlavních městech Evropy. Amsterdam je dlouhodobě sužován nadměrným turistickým ruchem, když ročně do hlavního města Holandska zavítá na 18 milionů turistů, což je ve významném nepoměru v porovnání s neustále klesajícím počtem rezidentů, který činí asi 867 tisíc.

Právo cestovat nepřevažuje právo místních lidí na klid

„Naše právo cestovat jednoduše nepřevažuje právo místních lidí na užívání si svých domovů nebo potřeby ochrany životního prostředí. Turistické daně musí být stanoveny na takové úrovni, která bude mít dopad,“ uvedl Justin Francis, výkonný ředitel společnosti Responsible Travel (Zodpovědné cestování).

Ilustrační foto: Amsterdam

Amsterdam se podle tamního ombudsmana mění na „na městskou džungli“

Podle Tima Fairhursta, ředitele zásad a politiky Evropské turistické asociace (ETOA), bude mít Amsterdam s největší pravděpodobností v průměru nejvyšší turistickou daň v Evropě. Ta od příštího roku vyjde na 9,97 – 15,97 eur (od zhruba 257 do 412 korun) plus tříeurová (necelých 80 korun) přirážka na osobu na noc. „Meziroční zvýšení nejsou ničím novým, nicméně neustálý nárůst je důvodem k obavám. Paušální zvýšení daně je regresivní a neproporčně zasahuje levnější ubytování a návštěvníky, kteří tam přebývají,“ dodal Fairhurst.

Děti do 16 let osvobozeny. V kempech 1 euro na hlavu

Od poplatku budou osvobozeny děti do šestnácti let a kempy si budou účtovat jedno euro na dospělou osobu na noc. Zvýšené dani se nevyhnou ani turisté využívající službu Airbnb, u které se současná pobytová daň zvýší na deset procent ceny pronájmu.

Například v německém Berlíně turistická daň činí pět procent, nejvyšší procentuální turistickou daň mají v německém Dortmundu, a to 7,5 procent. V italském Římě zase mají nejvyšší fixní turistickou daň v Evropě, která na jednu osobu na noc v pětihvězdičkovém hotelu dosahuje 7 eur (180 korun). Navzdory tomu však od nového roku v jednohvězdičkovém hotelu v Amsterdamu turisté zaplatí vyšší turistickou daň než například v pětihvězdičkovém hotelu v Římě.

Masky benátského karnevalu - Smrt

Benátky mizí a karneval je nezachrání

Turisté více přispějí na udržování čistoty a bezpečnosti

Podle serveru Booking v lednové nejnižší sezóně bude na nejlépe hodnocený jednohvězdičkový hotel v Amsterdamu uvalena vyšší turistická daň než na pětihvězdičkový hotel v Paříži, který je hodnocen tak, že by snad měl dostat hvězdiček více.

„Návštěvníci budou více přispívat na vysoké náklady na udržování bezpečnosti a čistoty města a na udržování veřejných prostor, jako jsou chodníky, nábřeží, mosty a ulice, v dobrém stavu,“ uvedl mluvčí amsterdamské městské rady, jejíž krok následuje dohodu z roku 2018, v rámci níž chtělo město zvýšit příjem z turismu z 80 milionů eur (přes 2 miliardy korun) na 105 milionů eur (2,7 miliardy korun).

Krok chystají také Benátky. Barcelona a Dubrovník naopak zatím ne

Také italské Benátky čelí náporu turistů plánovaným zavedením vstupního poplatku ve výši 10 eur v nejvyšší sezóně, které zasáhne jednodenní výletníky a vyhne se turistům setrvávajícím přes noc, kteří již platí 5 eur na hlavu na noc.

Na druhé straně například města Barcelona nebo Dubrovník, která rovněž čelí nadměrnému náporu turistů, zvýšení turistické daně neohlásila. V Barceloně zaplatí turisté na osobu na noc 2,25 eura a v Dubrovníku 1,35 eura.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!