Platy ve zdravotnictví porostou až o 12 procent. Podle Bohuslava Svobody lidé vůbec netuší, kolik jejich zdravotní péče stojí

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zvýšení plátů v celém rezortu zdravotní péče. Nejvíce porostou platy sester poskytujících domácí péči. Celý rezort zdravotnictví dostane rekordních 350 miliard korun. Opozice navýšení peněz do rezortu vítá, vládě ale vyčítá nedostatečnou koncepci zdravotního systému, chaotický systém vzdělávání a špatnou dostupnost zdravotní péče v některých regionech.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

reklama

„Nikdy v historii nešlo více peněz do českého zdravotnictví, všechny segmenty rostou, žádný segment nestagnuje. Zdravotnictví prosperuje v tomto směru. Jeden segment, který bude podpořen více, je domácí zdravotní péče,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření se přesněji týká oblasti sester působící v domácí péči. Tento segment zdravotních sester byl podle Vojtěcha, na rozdíl například od sester u lůžek, opomíjen. Nově by měly sestry v domácí péči inkasovat měsíčně přes deset tisíc korun. U ostatních segmentů zdravotnictví je nárůst platů mezi 8 až 12 procenty. 

Nad rámec 29 miliard korun půjde do úhradové vyhlášky ještě 6 miliard korun v rámci zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven. „Budou to peníze určené na cílené úhradové mechanismy na podporu regionálních nemocnic, primární péče, zajištění dostupnosti kvalitní péče - tak, aby tam byl určitý prostor pro cílenou podporu v rámci jednotlivých segmentů,“ vysvětlil v úterý ministr Vojtěch. Navýšení přichází po kritice KSČM, která požadovala navýšení peněz do úhradové vyhlášky. Po jednání komunistů s premiérem Andrejem Babišem bylo rozhodnuto, že se finanční prostředky navýší z původních 24 miliard o dalších 4,9 miliard korun. 

Opozice: Systém se od Bismarcka de facto nezměnil  

Opoziční poslanci v úterý kritizovali zejména nedostatečnou koncepci v oblasti zdravotnictví. „My stále řešíme i v této situaci problémy, které vznikají. Tu díru, která tam vznikla, nějakým způsobem zalepíme, ale vůbec neřešíme to, proč ta díra vznikla. To je obrovský problém,“ uvedl poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Podle něj je kámen úrazu v tom, že české zdravotnictví stojí na téměř nezměněném Bismarckově modelu solidarity bohatých s chudými. „A nic jiného, žádný jiný solidní zdroj vlastně nemáme. A to prostě nemůže a nebude fungovat,“ uvedl.

Svoboda také zdůraznil, že nezmění-li se princip pojištění, tak se zdravotnictví nepohne ani o krok. „Pak tedy budeme mít takové ty návrhy, ať pravidelně valorizujeme, ale to na věci nic nezmění, to jenom jinak zvyšuje zátěž pro stát a do zdravotnictví to žádné mimořádné peníze nepřinese. Má to navíc tu nevýhodu, že pokud je to takto zorganizované, pro pacienty je úplně jedno, co je to stojí. Oni nemají ani žádnou povědomost o tom, kolik péče stojí, protože to je zadarmo,“ vyčítal vládě Svoboda. 

V některých regionech chybí základní specializace 

Poslanec za lidovce Vít Kaňkovský kromě nízkých platů lékařů vládu kritizoval také za chaotický systém vzdělávání, a to jak v pregraduální, tak v postgraduální oblasti. Lidovecký poslanec navíc upozornil na rozevírající se nůžky mezi dostupností zdravotní péče v regionech a ve velkých aglomeracích. „Já jsem z venkovského kraje, já se za to nestydím, Vysočina je venkovský kraj a už dneska máme obrovský problém se zajištěním některých typů specializované péče. A není to ta super specializovaná péče. Je to péče typu revmatolog, dětský psychiatr, dětský neurolog, ale i dospělý neurolog a některé další odbornosti,“ řekl Kaňovský. 

Dalibor Zítko

reklama

reklama