Plavce v Turecku okusují želvy. Pletou si je s medúzami

Kareta (ilustrační foto)
Kareta (ilustrační foto)
Youtube/Mike Gerrie

reklama

Plavce na jihu Turecka ohrožuje nečekaný predátor. Z hlubin moře na ně útočí želvy. Podle odborníků si totiž pletou lidi s medúzami. S překvapivou informací přišel turecký list Daily Sabah.

Ačkoliv kousnutí od karety obecné není život ohrožující, určitě se nejdená o nic příjemného. To ostatně na jihuTurecka okusilo na vlastní kůži už 10 lidí, kteří po setkání s tímto živočichem vyhledali lékařské ošetření. Mořské želvy útočily v letoviscích Lara, Belek a Side.

„Ty želvy nikoho nesežrali, ani nikomu neprokously kůži. Hned jak se pohnete, odplují pryč,“ uklidnil úzkostlivé turisty doktor Mehmet Gökoğlu z univerzity ve městě Akdeniz. Dodal, že po kousnutí obvykle na kůži zůstává jenom malé znaménko nebo odřenina.

Želvy útočí, protože špatně vidí

A důvod pro toto netypické chování želv, které se živí primárně menšími mořskými živočichy? Podle Gökoğlua za vším stojí kombinace úhlu dopadu slunečního světla na mořskou hladinu a ztemnění vody rozčeřené větrem. Karety prý v těchto podmínkách hůře vidí a člověka si tak spletou s medúzou, kterou se běžně živí. V ohrožení tak jsou především plavci světlejší barvy kůže. Pokud se chce někdo vyvarovat kousnutí od karety, měl by podle profesora mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední raději zůstat na souši.

Gökoğlu se však neobává, že by tyto incidenty měly negativní vliv na turistický ruch. Spíše naopak: „Skutečnost, že ty želvy s námi plavou ve stejné vodě, je ten nejlepší důkaz toho, že je zde čisto a že se tady daří životu.“

Karetám nyní nastává doba rozmnožování, proto se drží v teplejší vodě u břehů, kde budou k vidění až do září. Podle listu Daily Sabah je na světě asi 20 míst, kde karety kladou vejce, z nichž se líhnou malé želvy. Ty pak v zástupech míří do moře. Turecko řadí ochranu želv na přední místa v rámci svého programu ochrany přírody.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!