Plzeňsko trápí vysoký počet pacientů s tuberkulózou. Za nárůstem případů stojí zahraniční dělníci

Plzeňský kraj má jedno nelichotivé prvenství, a to počet pacientů nakažených tuberkulózou. Podle odborníků závažné onemocnění přivážejí do kraje hlavně zahraniční pracovníci. Jejich léčba trvá měsíce a vyjde na statisíce korun. Velká část pacientů přitom nemá dostatečné pojištění, takže náklady hradí zdravotní zařízení.
2. 4. 2018 ZPRÁVY: ZA VYSOKÝM POČTEM PACIENTŮ S TUBERKULÓZOU V KRAJI STOJÍ ZAHRANIČNÍ DĚLNÍCI
2. 4. 2018 ZPRÁVY: ZA VYSOKÝM POČTEM PACIENTŮ S TUBERKULÓZOU V KRAJI STOJÍ ZAHRANIČNÍ DĚLNÍCI

reklama

„V Plzeňském kraji bylo zachyceno v minulém roce 38 případů tuberkulózy a z toho 24 případů bylo diagnostikováno cizincům. Z těch cizinců největší podíl tvoří občané rumunské národnosti. Jsou to nejčastěji lidé v produktivním věku,“ uvádí epidemioložka Krajské hygienické stanice Plzeň Jitka Průchová.

Podle lékařky Václavy Dubové z kliniky pneumologie a ftizeologie FN v Plzni předstihl Plzeňský kraj za rok 2016 i léta vedoucí Prahu. Výskyt tuberkulózy v Plzeňském kraji přesáhl v roce 2016 8,9 případů na 100 tisíc obyvatel. Což je skoro dvojnásobný počet, než je celorepublikový průměr.

Jedním z posledních případů, který lékaři v Plzeňském kraji evidují, je dvacetiletý Rumun. U něj se prokázala vysoce infekční otevřená forma onemocnění. Lékaři museli vyšetřit zhruba 100 lidí z jeho okolí.

„U několika lidí byla zjištěna takzvaná latentní forma tuberkulózy, kdy je třeba tyto lidi sledovat a podávat jim preventivně jeden lék na tuberkulózu, aby se u nich do budoucna nevyvinulo aktivní onemocnění,“ uvedla Václava Dubová.

Nebezpečný protivník, který číhá pod povrchem. Tuberkulóza

Tuberkulóza v České republice? Každý třetí pacient je cizinec, ukazují statistiky

Celková léčba trvá šest až osm měsíců a v ČR je ze zákona povinná v prvních dvou měsících ústavní léčba. Léčba tuberkulózy je finančně velmi náročná. Podle odborníků stojí i statisíce korun. Agenturní pracovníci mají často ale sjednané pouze základní pojištění na nutné ošetření. Náklady na léčbu tak za ně hradí nemocnice.

„My je musíme přijmout. Bohužel jsme v tomto případě sponzorem léčby těchto pacientů, protože oni pojištěni nejsou, pojišťovny pochopitelně jejich léčbu nehradí, no a chybí jakýkoliv jiný mechanismus, který by umožňoval úhradu péče,“ říká přednosta kliniky penumologie a ftizeologie FN Plzeň Miloš Pešek.

Pacienti utíkají dřív, než se stihnou úplně vyléčit

V rámci celé České republiky přesahují tyto náklady několik milionů korun. Navíc někteří pacienti se léčit odmítají a z dvouměsíční hospitalizace utečou. To je podle epidemiologů velmi nebezpečné.

„Pacient vlastně zahájí terapii a přeruší ji svévolně dřív, a tak vznikne rezistence neboli odolnost toho tuberkulózního kmenu a samozřejmě potom šíří tyhle ty rezistentní kmeny v populaci,“ vysvětluje epidemioložka Průchová.

Podle lékařů je přitom řešení jednoduché. Každý zahraniční dělník by měl absolvovat rentgen plic při vstupní prohlídce. Takové vyšetření je zatím jen doporučené nikoliv povinné.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!