Po Hurikánu Harvey další pohroma: Houston bojuje s povodněmi

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Houston zasáhly největší povodně v historii města (zdroj: AP)

reklama

Americké město Houston bojuje s největšími povodněmi v historii. Neúnavný déšť přeměňuje silnice na řeky a nekontrolovatelně ničí, co mu přijde do cesty. Je hlášeno pět mrtvých.

Až tři čtvrtě metru srážek spadlo v oblasti města Houston ve státě Texas. Po pátečním hurikánu Harvey byly hlášeny silné deště, ale v takovém rozsahu je nikdo neočekával. Hurikán Harvey se na pobřeží USA objevil v pátek a v jednu chvíli dosahoval čtvrtého stupně na pětistupňové škále. Později se ale jeho síla snížila na tropickou bouři.

Škody stále narůstají

Úřady hlásí pět mrtvých, 2000 lidí bylo zachráněno z postižených oblastí a americká Národní meteorologická služba varuje před nástrahami počasí. Cestování není prakticky možné.

Tisíce domů jsou bez elektřiny, mnoho škol je uzavřených, stejně jako dvě hlavní letiště. Ty mají přistávací dráhy kompletně pod vodou.

Obchody i podniky jsou rovněž zavřené, ze zničené nemocnice byli pacienti i personál evakuováni. Celé předměstí je pod vodou, cestování je prakticky nemožné a úřady varují rodiny žijící poblíž přehrad, aby se připravili na evakuaci.

Kritika úřadů před nedostatečným varováním

Část obyvatel si neodpustila kritiku spojenou s přípravou na ničivou bouři, která nabírala na síle již minulý týden v Mexickém zálivu.

Kritika se sype na hlavy úředníků především kvůli pozdnímu varování, jak silná bouřka se na město a okolí žene. Lidé, kteří neopustili své domovy s večerní bouří, se ráno již ze zaplavených oblastí nemohli dostat.

Houstonský starosta Sylvester Turner oznámil obyvatelům, že situace není růžová. Bouřka prý doposud neskončila a není bezpečné vycházet na ulici.

Potíže přinese bouře i do ekonomického růstu. Několik největších rafinérií ve státě Texas pozastavily těžbu. To v celku logicky vyvolalo vlnu otázek ohledně nedostatku paliva a navýšení cen u čerpadel.

Pojišťovací odborníci citovaní zpravodajskou agenturou Reuters tvrdí, že by se řádění hurikánu Harvey a bouře mohlo rovnat zkáze způsobené hurikánem Katrina. Ten je považován za údajně nejdražší přírodní katastrofu v historii USA. Katrina způsobila škody okolo 15 miliard dolarů (přes 330 miliard korun). 

reklama

reklama