Po obřízce zemřela v Egyptě dvanáctiletá dívka. Utrpení žen stále nekončí

Rodiče nechali v jižním Egyptě obřezat svou dceru, ta týden po operaci zemřela. Její rodiče i lékař jsou nyní zatčeni. V zemi je praxe ženské obřízky zakázána. I tak k ní ale u 87 % žen v zemi dochází.
Ženská obřízka
Ženská obřízka
citizentv.co.ke

reklama

Od poloviny 90. let Egypt proti této staleté praxi bojuje. Ta je totiž mylně považována za regulaci ženské sexuality. V roce 2008 byl v egyptském parlamentu schválen zákon, který striktně mrzačení ženských pohlavních orgánů zakazuje. I přesto bylo průzkumem v roce 2015 zjištěno, že bylo obřezáno 87 % egyptských žen ve věku od 15 do 49 let.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Žehlení prsou, ženská obřízka, chřestot nožů… Ale největší problém pro Británii představují polští instalatéři

V roce 2016 došlo ke změně zákona. Zákonodárci nově definovali, že pachateli hrozí dva roky vězení. Ale podle zastánců ženských práv má zákon stále mezery. Za tím si stojí i právnička Reda el-Danbouki. Ta tvrdí, že „ zákon trestá pouze v případech, kde neexistuje lékařské odůvodnění“.  Proto místní lékaři tvrdí, že neprovádějí ženskou obřízku, ale pouze odstraňují údajně nepříjemnou kůži. „Soudci jsou v této zemi shovívaví. Nejsou přesvědčeni o tom, že je obřízka zločin,“ uvedla právnička.

K podobnému případu došlo i v roce 2016, kdy sedmnáctiletá žena po obřízce vykrvácela. Soud odsoudil dva lékaře a matku dívky pouze jedním rokem ve vězení.

reklama

reklama