Po sopečné erupci postihla Havaj série zemětřesení. Obyvatele ohrožuje i toxický plyn

Několik silných otřesů zasáhlo havajský Velký ostrov den po erupci vulkánu Kilauea. Zemětřesení způsobilo výpadky elektřiny a poničení několika budov. Zranění ani varování před vlnou cunami hlášena nebyla. Sopka mezitím vychrlila další lávu, informuje BBC.
Láva ze sopky Kilauea
Láva ze sopky Kilauea
AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeden z otřesů o síle 6,9 stupňů Richterovy stupnice byl vůbec nejsilnějším, který na Havajských ostrovech zaznamenali za posledních 40 let. Na mnoha místech se objevily pukliny v zemi, ze kterých stoupá pára a plyny. Domovy tak museli narychlo opustit další lidé, kteří s napětím sledují situaci kolem chrlící sopky Kilauea.

 

Ta mezitím začala chrlit další lávu. Žhavé fontány dosahovaly výšky až 30 metrů. Láva následně zničila několik obydlí. Jakoby toho stále bylo málo, v okolí vuklánu byly naměřeny smrtelné hodnoty toxického oxidu siřičitého. Úřad pro civilní obranu proto zakázal evakuovaným lidem návrat domů, záchranáři by jim totiž v případě intoxikace nebyli schopni pomoci. Přes 1 700 evakuovaných tak zůstává u příbuzných, známých nebo v provizorně zřízených střediscích pro evakuované občany.

Většina obyvatel Havaje s podobnými událostmi počítá. Kilauea patří mezi nejaktivnější sopky na světě a zemětřesení nejsou v tomto přírodním ráji také žádnou raritou. „Moje rodina je v bezpečí, to je důležité. Ostatní se dá zase nahradit. Když jsem ten dům kupoval před 14 lety, věděl jsem, že ten den jednou může přijít. Ta realita je ale skličující,“ uvedl jeden z obyvatel pro Hawaii News Now.

Reklama
Reklama