Po sopečné erupci postihla Havaj série zemětřesení. Obyvatele ohrožuje i toxický plyn

Několik silných otřesů zasáhlo havajský Velký ostrov den po erupci vulkánu Kilauea. Zemětřesení způsobilo výpadky elektřiny a poničení několika budov. Zranění ani varování před vlnou cunami hlášena nebyla. Sopka mezitím vychrlila další lávu, informuje BBC.
Láva ze sopky Kilauea
Láva ze sopky Kilauea
AP

reklama

Jeden z otřesů o síle 6,9 stupňů Richterovy stupnice byl vůbec nejsilnějším, který na Havajských ostrovech zaznamenali za posledních 40 let. Na mnoha místech se objevily pukliny v zemi, ze kterých stoupá pára a plyny. Domovy tak museli narychlo opustit další lidé, kteří s napětím sledují situaci kolem chrlící sopky Kilauea.

 

Ta mezitím začala chrlit další lávu. Žhavé fontány dosahovaly výšky až 30 metrů. Láva následně zničila několik obydlí. Jakoby toho stále bylo málo, v okolí vuklánu byly naměřeny smrtelné hodnoty toxického oxidu siřičitého. Úřad pro civilní obranu proto zakázal evakuovaným lidem návrat domů, záchranáři by jim totiž v případě intoxikace nebyli schopni pomoci. Přes 1 700 evakuovaných tak zůstává u příbuzných, známých nebo v provizorně zřízených střediscích pro evakuované občany.

Většina obyvatel Havaje s podobnými událostmi počítá. Kilauea patří mezi nejaktivnější sopky na světě a zemětřesení nejsou v tomto přírodním ráji také žádnou raritou. „Moje rodina je v bezpečí, to je důležité. Ostatní se dá zase nahradit. Když jsem ten dům kupoval před 14 lety, věděl jsem, že ten den jednou může přijít. Ta realita je ale skličující,“ uvedl jeden z obyvatel pro Hawaii News Now.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!