Po téměř 100 letech mohou hospody v Irsku prodávat na Velký pátek alkohol

Téměř 100 let si Irové nemohli na Velký pátek vychutnat skleničku whiskey nebo pintu piva ve své oblíbené hospodě. To ale dneškem skončilo a příslušníci národa, který se láskou k alkohol nějak netají, můžou zajít „na jedno“. Změnu irský parlament zdůvodňuje pozitivním vlivem na irskou ekonomiku. Informace přinesl server BBC.
ilustrační foto- alkohol
ilustrační foto- alkohol
Pixabay

reklama

Zatímco doposud byl v Irsku Velký pátek považován za svátek, při kterém rodiny pořádají oslavy a party v soukromí svých domovů a zahrad, dnes dostanou šanci také veřejné podniky. Irský parlament totiž v lednu tohoto roku schválil nový zákon, který hospodám, restauracím a barům povoluje mít na Velký pátek otevřeno a prodávat alkohol. Změna tak nastala po téměř stech letech.

Hospody v Irsku díky novému zákonu mohou mít dnes otevřeno od 10:30 do půl jedné ranní. To vítají především turisté, kteří o Velikonocích Irsko navštíví a mohou tak na Velký pátek vyrazit do ulic. Podle irského parlamentu bude mít toto opatření příznivý vliv na ekonomiku.

ilustrační foto

Irská vláda chce povolit potraty: Irové o tom rozhodnou v květnovém referendu

Členové irského parlamentu se shodli, že zákaz prodeje alkoholu na Velký pátek je nesmysl. Majitelé podniků podle nich mají mít právo si sami rozhodnout, zda na Velký pátek otevřou či ne.

Proti jsou někteří členové římsko-katolické církve. Právě ta měla v minulosti v Irsku velký vliv a zákaz prodeje alkoholu v tento sváteční den podporovala. Odpůrci dále tvrdí, že změna legislativy značně podkopala snahy vlády snížit škody, které jsou na veřejnosti způsobené vlivem alkoholu.

„Během roku byly jen dva dny, kdy musejí mít hospody, restaurace a bary zavřeno, a to  Štědrý den a Velký pátek. Jsou to dny, kdy by všichni měli trávit čas v kruhu rodinném a ne v hospodě. Chceme tuto tradici udržet,“ říká John Scanion ze společnosti Scanlon´s Bar.

reklama

reklama