Po téměř šestadvacetiletém sporu s Řeckem je rozhodnuto: Bývalá jugoslávská republika Makedonie změnila název státu. Bude z ní Severní Makedonie

Podle informací zahraničních médií se konečně po šestadvaceti letech zástupci Řecka a Makedonie shodli na oficiálním názvu bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Ta by měla nést název Republika Severní Makedonie.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O dohodě již informoval předseda řecké vlády Alexis Tsipras prezidenta Prokopise Pavlopulose. Změna názvu je výsledkem dlouhého vyjednávání s makedonským partnerem Zoranem Zaevem.

„Po více než 25 letech máme historické řešení, máme dohodu. Ta zahrnuje název Republika Severní Makedonie pro univerzální použití,“ prohlásil předseda makedonské vlády. Oficiálním jazykem bude makedonština a obyvatelé Makedonci.

Eurobankovky

Itálie jde směrem populismu. Skončí jako Řecko?

Spory mezi Řeckem a Makedonií se táhnou už od roku 1991, kdy Skopje vyhlásila nezávislost na tehdejší Jugoslávii pod názvem Makedonská republika. To se nelíbilo řecké vládě, která tento krok považovala za zásah do svého kulturně-historického dědictví. Je to právě tento více jak dvě desítky starý spor, který maří makedonské šance na vstup do EU a do NATO, protože Řecko by tento krok vetovalo.

Reklama
Reklama