Po ztroskotání římské lodi zůstalo na mořském dně šest tisíc amfor. Objev prozradí spoustu informací o tehdejším obchodování

Před dvěma tisíci lety proplouvala římská loď Středozemním mořem. Převážela náklad římských amfor, které se z neznámého důvodu nikdy nedostaly na místo určení. Zmizely někde na mořském dně. Nyní je archeologové našli a bádají po tom, k čemu vázy měly skutečně sloužit.
Amforový náklad na mořském dně
Amforový náklad na mořském dně
CNN

reklama

Vrak, který archeologové našli na mořském dně u pobřeží Kefalonie v Řecku, je dlouhý 35 metrů. A to je o polovinu víc, než byla délka tehdejší běžné lodi. Ztroskotaná loď a amfory leží poblíž přístavu Fiskardo. Odborníci se navíc domnívají, že cesta do Fiskarda tehdy byla důležitým obchodním krokem. Amfory byly totiž naplněny důležitou surovinou. 

Průzkum mořského dna prováděla řecká Univerzita Patras pomocí umělé inteligence. George Ferentinos z této univerzity řekl, že to bylo čtvrté největší ztroskotání lodě, ke kterému v těchto vodách došlo. Dodal, že nalezený náklad je ve velmi dobrém stavu. Mohou z toho tedy usoudit spoustu zajímavých informací o tehdejších přepravních trasách, obchodování, skladování a stavbě lodí. 

Jediný zbývající problém je, co nyní s vrakem archeologové udělají. Ferentinos sdělil CNN, že práce s ním teď bude velice obtížná a navíc velmi nákladná. Následuje ale další krok, a to „získat amfory z mořského dna a pomocí DNA technik zjistit, jestli byly naplněny vínem, olivovým olejem, ořechy, pšenicí, nebo ječmenem“. Poté budou hledat investora, který by mohl s vrakem vymyslet další kroky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!