Počet dárců krve po letních dovolených klesne. Proč?

Proč klesne?

Po letních dovolených klesne počet dárců

Transfuzní stanice po celé České republice se chystají na výrazný pokles dárců po letních dovolených. Kvůli potvrzenému výskytu vysoce nebezpečné západonilské horečky v řadě zemí na jihu Evropy v uplynulých letech nebudou přijímat krev od lidí, kteří tam aktuálně strávili dovolenou. Tyto dárce čeká nucená karanténa trvající 28 dní.

Na seznamu zemí, kde se nemoc vyskytla, je přitom řada velmi oblíbených destinací, například Řecko, jižní Francie, některé části Rakouska nebo Itálie. Jako poslední experti přidali Sicílii a Kypr.

Zde je kompletní výčet rizikových míst: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora (vnitrozemí), Francie (jižní - regiony Okcitánie, Provence) a Korsika, Chorvatsko (vnitrozemí), Itálie (severní - Emilia Romana, Piemont, Lombardie, Veneto, Friuli-Venezia Giulia), Sardinie a Sicílie, Kosovo, Kypr, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Rakousko (Dolní Rakousy, Vídeň), Rumunsko, Řecko, Slovinsko (vnitrozemí), Srbsko, Turecko, Ukrajina.

Západonilská horečka je virové onemocnění, které běžně přenášejí komáři a možný je právě i přenos infikovanou krví při transfuzi. Inkubační doba je 14 dnů, někteří pacienti nemají vůbec žádné obtíže, u některých ale může virus proniknout až do centrálního nervového systému. Jeden z tisíce pacientů na západonilskou horečku umírá.

České ministerstvo zdravotnictví proto letos poprvé vydalo seznam rizikových zemí závazný pro všechna centra, kde se krev odebírá. Doposud si tyto seznamy tvořily jednotlivé transfuzní stanice samy. Vyjmenovány jsou pouze evropské země, při pobytu mimo Evropu je dárce "odstaven" na čtyři týdny automaticky. Stačí přitom jedna noc strávená v dané lokalitě. Poslechněte si, jak to komentují odborníci z transfuzní stanice Krajské nemocnice Liberec i jedna z pravidelných dárkyň.

Tagy: