Počet lidí s HIV stále roste. Mezi nakaženými jsou hlavně muži

HIV - laboratoř
HIV - laboratoř

reklama

Během prvního pololetí roku 2017 se virem HIV v České republice nově nakazilo 135 lidí. Odborníci se shodují, že osvěta a především strach z tohoto viru je opět na ústupu. Důkazem může být počet nakažených lidí, který za posledních pět let vzrostl přibližně o tisíc, informuje ČTK.

Nejvíce nakažených, a to 29, bylo tento rok registrováno v březnu. Poslední zveřejněná data jsou za měsíc červen, kdy se virem nakazilo 26 lidí - všichni infikovaní byli muži. Nutno podotknout, že tato čísla pocházejí ze statistik Státního zdravotního ústavu. Reálný počet nakažených bude pravděpodobně vyšší, protože někteří o své nákaze HIV buď nevědí nebo vědět nechtějí.

Přestože v rámci Evropy nezaujímá Česká republika nejvyšší příčky, co se výskytu HIV týče, odborníci varují před značným nárůstem počtu nakažených pacientů v posledních letech. Podle nich osvěta na toto téma upadá a mladí si možnosti nákazy mnohdy nepřipouští.

 

Výzkum sexuologického ústavu z roku 2013 uvádí, že až 42% dotázaných použilo při své první intimní premiéře kondom. Mnohdy jsou ale důvodem spíše obavy z neplánovaného početí, než sexuálně přenosné choroby.

Virus HIV napadá v organismu skupiny bílých krvinek, ve kterých se množí, později je zabíjí a snižuje tak jejich počet v těle nakaženého člověka. Pokles bílých krvinek vede k selhání imunity a rozvoji nemoci AIDS. Postupně dochází ke ztrátě obranyschopnosti organismu, který začíná být náchylný k řadě dalších, nejen infekčních onemocnění.

Od roku 1985, kdy se nemoc začala sledovat, bylo v Československu a později České republice zaznamenáno 3041 nakažených - 2609 mužů a 432 žen. Moderní léčba dává dnešním pacientům možnost žít déle než dřív. Lékaři ale zdůrazňují, že i v současnosti je s onemocněním spojeno mnoho vedlejších účinků, které znepříjemňují běžný život pacienta. 

 

Autor: Markéta Škorňová

reklama

reklama