Počet „malých zbrojních průkazů“ v Německu rychle roste. Expert mluví o pocitu nejistoty ve společnosti. Odkazuje i na události v Kolíně

Stále více Němců si pořizuje povolení, které je v Německu potřeba k nošení plynové pistole – takzvaný malý zbrojní průkaz. Za posledních pět let se počet držitelů tohoto oprávnění více než zdvojnásobil, informoval server Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle průzkumu Rheinische Post má v současné době v Německu licenci na nošení plynové pistole zhruba 640 tisíc lidí. To je asi o 30 tisíc osob více než v minulém roce a více než dvojnásobný počet oproti roku 2014, kdy tímto povolením disponovalo asi 260 tisíc lidí.

Němci potřebují k nošení plynovky licenci

V Německu je na rozdíl od České republiky v případě záměru nosit plynovou zbraň u sebe (nikoliv ji jen držet, tedy „mít ji uloženou doma“) nutné požádat o oficiální povolení – takzvaný malý zbrojní průkaz. Ten je však relativně jednoduché získat. Obyčejně stačí žadateli splnit požadavek na věk osmnáct let bez předešlých závažných trestných odsouzení a splnění podmínek „fyzického a psychického zdraví“.

Vedoucí jednoho ze dvou největších německých policejních odborů „GdP“ uvedl, že nové statistiky odhalují „latentní pocit nejistoty“ v populaci.

Německý satirický pořad Jihadi Fool

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Německo táhne do boje proti islamistům! Humorem na YouTube. Kvadratura kruhu hadra. Poslední zhasne

Počet žádostí se zvýšil po událostech v Kolíně nad Rýnem

„Alespoň od novoročních událostí v Kolíně nad Rýnem v roce 2015 se lidé zjevně cítí více a více nebezpečně,“ uvedl předseda GdP Oliver Malchow s odkazem na incidenty, kdy mladí muži severoafrického původu obtěžovali a okrádali občany během oslav. V důsledku této události se zvýšil počet žádostí o licenci.

Někteří experti upozorňují, že i tyto zbraně vystřelující plyn mohou být z bezprostřední blízkosti velmi nebezpečné a Malchow varuje před možnými problémy, které může množství těchto zbraní na ulicích způsobit. „Představují klamné bezpečí či vyšší připravenost pro sebeobranu. To je přesně to, co může situaci eskalovat a co může uživatele změnit v samotného pachatele,“ uvedl Malchow, podle kterého by větší bezpečnost v německých ulicích představovala spíše větší přítomnost policie na veřejnosti.

Němci mají doma přes 5 milionů střelných zbraní

Podle údajů shromážděných od ministerstev vnitra všech šestnácti spolkových zemí měli němečtí občané v roce 2018 dohromady vlastnit zhruba 5,4 milionu skutečných střelných zbraní. Bylo to o 27 tisíc zbraní více, než v roce předchozím. Mělo se jednat přitom více o pušky než ruční pistole.

reklama

reklama