Počet muslimů v Evropě se může do roku 2050 až ztrojnásobit, vyplývá ze studie

Bez ohledu na to, jak se bude nadále vyvíjet migrační krize, počet muslimů v Evropě výrazně stoupne. I v případě okamžitého zastavení veškeré migrace přibude do roku 2050 přibližně 10 milionů vyznavačů islámu. Naopak pokud by nadále platila čísla příchozích z minulých let, za 30 let by v Evropě mohla být 76milionová komunita muslimů. Tyto výsledky vyplývají ze studie amerického think tanku Pew Research Center.
ilustrační foto- migranti
ilustrační foto- migranti
AP

reklama

Vědci za pomoci komplexní analýzy dat zkoumali, jaký vliv bude mít právě probíhající migrační krize na evropskou populaci a jakým způsobem se změní počet současné muslimské komunity na území evropských zemí, která aktuálně čítá přibližně 26 milionů lidí (pokud nepočítáme Rusko).

Studie počítá se třemi scénáři. První z nich by platil v případě, že by okamžitě skončila veškerá migrace do Evropy. I kdyby se tak stalo, stoupl by do roku 2050 podíl muslimské populace ze současných 4,9 % na 7,4 % (na přibližně 36 milionů lidí). Podle výzkumníků je to dáno tím, že muslimové v Evropě jsou „mladí, mají vyšší porodnost (v průměru připadá na jednu ženu jedno a více dětí) než Evropané, což odráží globální model.“

ilustrační foto

V letech 2015 a 2016 přišlo do Evropy přes 2 miliony migrantů. Zpět jich úřady poslaly 3 procenta, vyplývá za studie

Druhý scénář počítá s tím, že se tato uprchlická vlna zastaví, ale nadále budou do Evropy, byť v menší míře, směřovat migranti, a to převážně z jiných důvodů, než jsou války či nestabilita. Za těchto podmínek by mohli v roce 2050 tvořit muslimové 11,2 % (59 milionů) evropské populace.

Podle třetího scénáře bude pokračovat příliv muslimských migrantů ve stejných číslech, jako tomu bylo mezi lety 2014 a 2016. V takovém případě by počet vyznavačů islámu v Evropě mohl  v roce 2050 dosáhnout až 75 milionů (14 % evropské populace), čímž by se současný počet téměř ztrojnásobil.

Pokud by se třetí scénář skutečně naplnil, podle studie by na základě současných čísel tvořili muslimové přibližně třetinu švédského obyvatelstva. V Rakousku a Německu by to pak bylo okolo 19 %, ve Francii 18 % a v Británii přibližně 17 %.

Zajímavá je také predikce amerických výzkumníků pro Českou republiku. Zatímco při prvním scénáři by se počet muslimů žijících v Česku příliš nezměnil (0,2 % populace) při naplnění druhého už by to bylo 1,1 % a třetí scénář počítá s 1,2% podílem muslimů na české populaci, což je přibližně 126 tisíc lidí.

 

 

„Zatímco růst muslimské populace v Evropě se předpokládá při všech třech scénářích – druhý a třetí z nich počítá s více než dvojnásobným, u nemuslimů se naopak předpokládá pokles v každém ze scénářů,“ stojí ve studii. Samozřejmě, že ne každé dítě narozené v muslimské rodině musí v budoucnu vyznávat islám. Autoři studie nicméně poukazují na skutečnost, že děti muslimských rodičů všeobecně přijímají jejich náboženskou identitu v daleko větší míře, než je tomu u jiných náboženství.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!