Počet nakažených virem HIV ve východní Evropě prudce stoupá. V Rusku padl rekord

Zdravotnické organizace přišly se šokujícími čísly. Lékaři loni nově diagnostikovali jen ve východní Evropě 130 tisíc lidí nakažených virem HIV. Je to vůbec největší nárůst míry výskytu smrtícího viru. V Rusku v minulém roce došlo dokonce k rekordnímu nárůstu počtu nositelů viru HIV (způsobuje AIDS).
Virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS
Virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS

reklama

Obrovský nárůst počtu nakažených virem HIV zaznamenalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí společně se Světovou zdravotnickou organizací. U příležitosti Světového dne boje proti AIDS (1. prosince) vydaly novou hodnotící zprávu. 

Podle záznamů za rok 2017 vychází ve východní Evropě 51 nakažených osob virem HIV na 100 tisíc lidí, většina pochází z Ruska. Právě tam je situace nejvíce alarmující.

Západní a střední Evropa je na tom mnohem lépe. Nově nakažených je necelých 30 tisíc. "Je těžké mluvit o dobrých zprávách s tak vysokým počtem lidí nově infikovaných HIV," řekla Zsuzsanna Jakabová, ředitelka regionální kanceláře WHO.

AIDS neskončil, AIDS trvá

7 teorií, jak se AIDS mohl dostat mezi lidi

Na Západě a ve střední Evropě se nejvíce lidí nakazilo pohlavním stykem mezi dvěma muži. Naproti tomu procento nakažených při homosexuálním styku na Východě je minimální. V postsovětských státech stoupl za posledních deset let počet nakažení při heterosexuálním styku o téměř 60 %, zjistila WHO.

AIDS tedy pomalu ale jistě přestává být "nemocí homosexuálů". Většina nostileů viru HIV se na Východě nakazila při heterosexuálním pohlavním styku, což dokazuje, že smrtelný virus se šíří mimo tzv. rizikové skupiny. O tom svědčí i data, která uvádějí, že nakažených mužů je někde i několikanásobně více.

Velký pokles zaznamenali lékaři u přenosu viru mezi drogově závislými. Ve východních zemích je to však stále druhý nejčastější způsob nákazy.

Homosexuálové v Rusku se bojí i testování

Největším důvodem rostoucího počtu nakažených je podle odborníků pozdní diagnostika. Mnoho lidí s virem dlouho žije a nevědomky ho přenáší dál. Navíc jsou už v pokročilém stádiu a hrozí jim brzké vypuknutí nemoci AIDS.

Například v Rusku je kvůli stigmatizaci homosexuálů naprosto nedostatečná i prevence a léčba nemocných, uvedla agentura Reuters. Lékařům navíc chybějí léky, které umí vývoj nemoci zpomalit.

Osoby ohrožené HIV a AIDS se navíc v Rusku někdy obávají testování a léčení.

reklama

reklama