Počet nemocných spalničkami stále stoupá. Počet pacientů se už přehoupl přes stovku

Spalničky se v České republice šíří a počet nemocných stoupá. Jen za poslední týden přibylo dalších patnáct případů a celkově se tak počet pacientů přehoupl už přes stovku. Nejvíc zasaženým místem stále zůstává Praha. Nemoc se ale letos objevila i v jiných krajích.
30. 4. 2018 ZPRÁVY: POČET NEMOCNÝCH SPALNIČKAMI PŘEKROČIL STOVKU
30. 4. 2018 ZPRÁVY: POČET NEMOCNÝCH SPALNIČKAMI PŘEKROČIL STOVKU

reklama

Rýma, kašel, horečka a po několika dnech i vyrážka. Ta se objeví nejprve za krkem a na obličeji, a pak se rozšíří po celém těle. Právě takové jsou projevy spalniček, kterými od začátku roku onemocnělo už 103 lidí. „Nejvyšší počet případů je v Praze, to je 70 lidi. A druhý největší počet je ve Středočeském kraji, zde je nemocných 13,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Spalničky se letos ale objevily i v dalších krajích. Například na Liberecku evidují celkem šest případů. Ve všech případech podle hygieniků jde o cizince trvale žijící v České republice, kteří nebyli očkováni dostatečně nebo vůbec. „V současnosti můžeme říct, že v těchto dvou ohniscích se podařilo uplatnit protiepidemická opatření tak, že k dalšímu šíření nákazy už nedojde,“ upřesnil epidemiolog Krajské hygienické stanice (KHS) Libereckého kraje Jaroslav Hartman.

chřipka

Bilance chřipkové sezóny: V nemocnici skočilo téměř 700 lidí, necelá třetina z nich zemřela

Spalničkám se daří i kvůli klesající proočkovanosti populace

Spalničky se nevyhnuly ani Pardubickému kraji, kde onemocnělo pět lidí. „V jednom případě se jedná o osobu, která nemá očkování a nemůže ho dokladovat. V jednom případě jednou dávkou a ve zbývajících případech udávají, že byli dvakrát očkováni, přičemž jsme očkovací průkaz neměli k dispozici,“ vysvětlila ředitelka protiepidemického odboru KHS Pardubického kraje Eva Hégrová.

Spalničky se podle odborníků šíří po celé Evropě. U nás se jim ale podle nich daří především i kvůli klesající proočkovanosti. Ta aktuálně dosahuje asi 90 %. Aby se ale nemoc nešířila, očkování by muselo mít 95 % lidi. „Nejvíce nemocných máme v té věkové skupině do čtyř let, to je ve skupině, kdy děti kvůli svému věku nemohly být očkovány. Druhy největší bod nemocnosti je ve skupině 45-49 let,“ doplnila hlavní hygienička Gottvaldová.

Kvůli kontaktu s nakaženými muselo třináct záchranářů ze středočeských Hořovic a část urgentního příjmu v pražském Motole přijmout karanténu. Aktuální situace ale podle odborníků žádná plošná opatření nevyžaduje, a tak se podobná omezení v dalších krajích zatím nechystají.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!