Počet obětí koronaviru stoupl o daší 86 lidí! První oběti hlásí USA i Japonsko

Pevninská Čína hlásí dalších 86 úmrtí po nakažení novým koronavirem. Celkově tak počet mrtvých do konce pátku v kontinentální Číně dosáhl 722 a počet nakažených vzrostl na 31 774. Mezi oběťmi koronaviru v čínském Wu-chanu je podle deníku The New York Times také americký občan, vůbec první oběť z USA. Agentura Kjódó zase informovala, že vir má možná první japonskou oběť.
Počet obětí koronaviru dále stoupá
Počet obětí koronaviru dále stoupá
Chinatopix via AP

reklama

Nárůst počtu nově potvrzených nakažených v pevninské Číně byl v pátek oproti předchozímu dni opět větší. Ve středu a ve čtvrtek se přitom snižoval. Páteční nárůst je naopak rekordní, všímají si tiskové agentury. Po vyloučení 2 050 lidí, kteří se už vyléčili, a 722, kteří zemřeli, zůstává v pevninské Číně 31 774 potvrzených infikovaných.

Většina nakažených i obětí je nadále hlášena z centrální provincie Chu-pej s hlavním městem Wu-chanem, který je ohniskem epidemie. Během pátku přibylo jenom v této provincii 81 mrtvých, z toho 67 ve Wu-chanu. Celková bilance obětí tak v této provincii vzrostla na 699 a v samotném Wu-chanu na 545.

Loď Diamond Princess nedaleko Tokia

Koronavirus má přes 500 obětí, tisíce lidí jsou v karanténě na palubách dvou zaoceánských lodí

Umírají senioři a lidé se zdravotními problémy

Místní úřady rovněž informovaly o dalších 2 841 případech onemocnění v provincii Chu-pej, počet potvrzených případů tam tedy vzrostl na téměř 25 tisíc. Ve Wu-cahnu bylo v pátek zaznamenáno 1 985 nových nakažených a celkově je jich ve zhruba 11milionovém městě 13 603.

Koronavirus s označením 2019-nCoV vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Nemoci podlehnou více než dvě procenta nakažených.

Mezitím hlásí Japonsko další tři infikované na výletní lodi Diamond Princess, která už několik dní kotví v přístavu v Jokohamě. Celkový počet tamních nakažených tak vzrostl na 64, uvedlo dnes japonské ministerstvo zdravotnictví citované agenturou Kjódó. Dalším bezmála 3 700 pasažérům japonské úřady ve snaze zabránit šíření viru nařídily dvoutýdenní karanténu.

Čínský lékař Li Wen-liang

Čínský hrdina: Lékař pracoval 10 dnů v kuse. Místo koronaviru ho zabila vyčerpanost

První oběti koronaviru hlásí Japonsko i USA

Právě Japonsko hlásí ze všech zemí mimo Čínu nejvíce nakažených, aktuálně 89. Japonské ministerstvo zahraničí oznámilo, že ve Wu-chanu zemřel Japonec, u něhož bylo podezření na nákazu novým koronavirem. Muž po šedesátce byl 22. ledna hospitalizován se silným zápalem plic. Pokud se u něj infekce potvrdí, šlo by o první japonskou oběť epidemie nebezpečného viru, napsala agentura Kjódó.

Deník The New York Times dnes s odvoláním na mluvčího velvyslanectví USA v Pekingu napsal, že ve Wu-chanu zemřel také Američan, který se koronavirem nakazil.

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem a vyzval Spojené státy k "rozumné reakci" na epidemii. Peking si přitom už dříve stěžoval na údajně přehnaná opatření některých zemí, pokud jde o omezení cestování lidem z Číny.

Mimo pevninskou Čínu jsou stále hlášeni dva mrtví - jeden v Hongkongu a jeden na Filipínách. Nákaza se objevila mimo Čínu ve 27 zemích a regionů, v nichž byla potvrzena dohromady u nejméně 332 lidí.

 

ČTK

reklama

reklama