Počet sebevražd policistů ve Francii stoupá. Na vině je podle manželek vzrůstající násilí v ulicích i nečinnost vlády

Francie má zaděláno na pořádný problém. Tamní policisté totiž s rostoucím násilím v ulicích čelí čím dál častěji strachu, stresu nebo úzkostem. Alespoň to tvrdí jejich manželky, které vyzpovídala agentura Ruptly. V krajním případě může vše skončit i sebevraždou. A těch podle statistik mezi příslušníky francouzských policejních sborů rychle přibývá.
ilustrační foto
ilustrační foto
Police nationale

reklama

Je to problém, o kterém se příliš hlasitě nemluví a možná ani nechce mluvit. Agentura Ruptly přinesla svědectví žen policistů, kteří prý v posledních měsících značně trpí, především psychicky. Na vině má být rostoucí násilí v ulicích i neochota vlády s tím něco udělat. Policisté tak údajně pracují v nesnesitelných podmínkách a své problémy si přinášejí s sebou domů.

„Strach, úzkost, stres. Někdy kvůli tomu extrémnímu násilí pláču i já,“ svěřila se žena, jejíž manžel pracuje jako policista. Na mysli má zejména násilné střety policistů s příslušníky žlutých vest, které se víkend co víkend odehrávají už dlouhé měsíce. Stejně jako řada dalších manželek francouzských policistů se často obává, že se její muž z některé služby nevrátí domů.

Strach má i další žena, která se pod podmínkou anonymity rozpovídala pro Ruptly. Jejího manžela měla dokonce napadnout skupina lidí poté, co zjistili, že je policista. Uvedla také, že vyzvala vládní činitele, aby poskytli policistům více podpory. A není rozhodně sama, kdo tlačí na vládu, aby se něco začalo dít.

„Vláda používá policejní síly pro politické účely. Odmítají reagovat na politické požadavky žlutých vest a policii zkrátka používají jako nástroj, kterým lze oddálit jejich konec,“ nechal se nedávno slyšet Michel Thooris, generální tajemník odborů Policie Francie – Rozhněvaní policisté (France Police – Policiers en colère).

Statistiky hovoří jasně, od začátku roku spáchalo sebevraždu podle agentury AFP už 41 francouzských policistů. To je přibližně jeden mrtvý policista každých pět dnů. Poslední dvě se odehrály v pondělí. Za celý minulý rok přitom dobrovolně skončilo se životem 35 policistů.

Počty policistů, kteří spáchali sebevraždu, stoupají už od roku 2017. Senátní zpráva zveřejněná v loňském roce poukazuje na problémy, s nimiž se policisté setkávají. Zmiňuje se například o vyčerpání a zvýšeném napětí v souvislosti s občanskými nepokoji, nebo teroristických incidentech. Situace byla zhodnocena jako „skutečná krize“.

V dubnu letošního roku, kdy bylo jasné, že počet sebevražd policistů strmě stoupá, slíbil ministr vnitra Christophe Castaner urychlení plánu, který započal jeho předchůdce Gérard Collomb. Castaner nechal vytvořit speciální útvar policistů, který má na starosti především prevenci a předkládání návrhů řešení samotnému ministrovi. Mimo jiné byla zřízena také speciální linka fungující 24 hodin denně, kam se mohou obrátit jak policisté hledající pomoc psychologa, tak jejich příbuzní či známí. 

Chmurný rekord v sebevraždách policistů a četníků zatím drží rok 2014, kdy si sáhlo na život hned 85 příslušníků policejních sborů. O rok později, kdy proběhly dva pařížské atentáty si pak život vzalo 44 policistů. Rok 2019 se tak v tomto ohledu zřejmě zařadí mezi ty nejhorší.

reklama

reklama