Podaří se demokratům odvolat Trumpa? Z impechmentu zatím nejvíce těží televizní stanice

Výpovědí diplomatů začal v USA veřejný proces, jehož cílem má být případné odvolání prezidenta Donalda Trumpa z prezidentského úřadu. První svědkové sice do Kongresu přinesli svědectví, že se americký prezident zajímal o vyšetřování syna svého případného soka v příštím boji o Bílý dům Joe Bidena. Nicméně, jak poukázali svými otázkami republikáni, všechny výpovědi se opíraly o tvrzení svědků z druhé a často třetí ruky.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
@rooseveltFellow / Twitter

reklama

Zatímco demokraté mluví o aroganci a zneužívání moci pro osobní benefity prezidenta v příští prezidentské kampani, tak podle republikánů jde o vykonstruovaný proces, ke kterému došlo jen proto, že demokraté neuspěli s propojením volební kampaně Donalda Trumpa na Rusko. Výpovědi republikánů nahrává i vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který prý neměl pocit, že by na něj Trump s vyšetřováním naléhal.

Podle svědectví amerického diplomata Williama B. Taylora se Trump více zajímal o vyšetřování syna svého protikandidáta Joe Bidena, než o samotnou Ukrajinu. „Setkával jsem se s nestandardním a neoficiálním kanálem americké politiky v souvislosti s Ukrajinou. Tento kanál nebyl zodpovědný Kongresu,“ uvedl Taylor. Ten ve výpovědi dále uvedl, že jeden z jeho zaměstnanců zaslechl slovo „vyšetřování“ v telefonním rozhovoru, který se konal mezi prezidentem Donaldem Trumpem a velvyslancem USA při EU Gordonem Sondlandem. Po rozhovoru se údajně zeptal zmíněný zaměstnanec, co si prezident myslí o Ukrajině. Velvyslanec mu prý odpověděl, že prezident se více zajímá o vyšetřování Huntera Bidena, na které prezidentův právník Rudy Giuliani naléhal.

K výpovědi Taylora si přisadil i náměstek ministra zahraničí George Kent. Náměstek vyřkl teorii, že současná americká administrativa „podkopala americké i ukrajinské zájmy a kriticky tak poškodila vztah mezi oběma zeměmi.“ Podle Kenta za tím stála iniciativa prezidentova právníka Gullianiho zpochybnit jednotlivé americké diplomaty sloužící na Ukrajině. „Bylo nečekané a nešťastné sledovat, jak se někteří Američané spojili se zkorumpovanými Ukrajinci ve snaze následovat svoje osobní zájmy. Společně tak zaútočili na oddané státní úředníky prosazující americké zájmy na Ukrajině,“ uvedl před komisí Kent. Jak se však ukázalo, tak Kent neměl pro své tvrzení žádné přímé důkazy.

Podle Trumpa se jedná „o největší podvod v historii americké politiky“

Vyjádření k tvrzení jednotlivých svědků poskytl v oficiálním videu na sociálních sítích i americký prezident. „To, co se momentálně odehrává, je největší podvod v historii americké politiky. Demokrati vám chtějí sebrat zbraně, zdravotnictví, vaše hlasy, vaše svobody a vaše soudce. Chtějí vám sebrat vše. Tohle nikdy nedopustíme! Bojujeme za vysátí (washingtonské) bažiny. A to je přesně to, co já dělám. A vy vidíte, proč to musíme udělat. Protože v sázce je naše zem. Je to všechno velmi jednoduché. Oni se mě pokouší zastavit, protože já bojuji za vás. A to nikdy nedopustím,“ uvedl Trump ve video prohlášení. 

Vítězem je televizní sledovanost 

Klíč k případnému odvolání prezidenta drží momentálně americký Senát, který však momentálně ovládají republikáni. Aby demokraté, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů, mohli některé republikány přesvědčit, museli by najít neotřesitelné důkazy o zneužívání moci. Ani potom by však výsledek hlasování v Senátu nebyl zcela jistý, jelikož republikáni se nechtějí proti Trumpovi z politických důvodů příliš postavit. Vítězem celého procesu jsou tak zvláště jednotlivé televizní zpravodajské kanály, které z celé záležitosti kolem odvolání nejvíce těží. Na výpovědi diplomatů se dívali desítky milionu amerických diváků.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!