Podfinancovaná domácí zdravotnická péče dostane více peněz

Vláda minulý týden vyjednávala s odbory, které požadují lepší financování zdravotnictví. Úplně nejhůře je na tom domácí zdravotnická péče. Premiér Babiš přislíbil, že do tohoto segmentu půjde více peněz. Sestry často neberou více než 25 tisíc hrubého měsíčně.
Podfinancovaná domácí zdravotnická péče dostane více peněz
Podfinancovaná domácí zdravotnická péče dostane více peněz

reklama

Minulý týden jednal premiér Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch se zdravotnickými odbory. Zatímco úterní schůzka nepřinesla žádné ovoce, z pátečního jednání vychází, že se domácí péče dočká více peněz. 

Odbory navrhovaly využít peníze, které jsou na fondech pojišťoven, tuto myšlenku v minulosti podpořila i vládní ČSSD. Ministr Vojtěch (ANO) však oponoval, že „rezervy” rozpouštět v žádném případě nebude a uvolní maximálně jednotky miliard.

Především špatně je na tom domácí zdravotnická péče, kterou poskytují buď charity, soukromí poskytovatelé nebo řetězce. Třeba Charita ČR si nemůže dovolit zaplatit sestrám více než 25 tisíc měsíčně.

Domácí péče přitom zabírá necelé procento z rozpočtu českého zdravotnictví. Za rok sestry ošetří 150 tisíc pacientů u nich doma, což je dvakrát více než v  nemocnicích. Kdyby byl dostatek zaplacených sester, číslo by mohlo být vyšší a více pacientů by mohlo zůstat doma.

 

 

Překvapený premiér

Na úterním jednání minulý týden předali zástupci krizového štábu premiérovi analytickou zprávu o stavu financování domácí péče. Babiš byl údajně informacemi zaskočen.

V dokumentech Charity ČR, které má online redakce TV Prima k dispozici, je uvedeno, že zdravotní pojišťovny zadržují pracovníkům domácí zdravotní péče 130 miliard a neplatí jim plné úhrady.

„Když premiér slyšel data o tom, kolik sestry vydělávají a kolik pojišťovny platí na hodinu, tak z toho byl strašně překvapen,” řekla pro TV Prima koordinátorka zdravotních aktivit Charity ČR Ludmila Kučerová. Na jednání se prý ministra Vojtěcha ptal, proč už situaci nevyřešil.

Důvodem je podle ministerstva domluvený rozpočet mezi pojišťovnou a poskytovateli péče. „Záleží na budgetech, které si poskytovatelé s pojišťovnou domluví v úhradovém dodatku nebo jsou uvedeny v úhradové vyhlášce,” sdělila TV Prima tisková mluvčí Gabriela Štěpanyová.

„Když poskytovatel překročí domluvený úhradový budget, tak tím výsledná hodnota bodu klesá,” dodává.

Data, které Babišovi odbory předložily, přitom má ministerstvo zdravotnictví k dispozici. „ČSSD si od ministerstva vyžádala aktuální údaje o financování a byla jí předložena jiná data, než pan ministr předkládá panu premiérovi,” říká Kučerová.

Ministerstvo zdravotnictví ale říká, že se jedná o totožná data a liší se pouze to, jakým způsobem je odbory na schůzce interpretovaly.

Pracovníci domácí zdravotnické péče požadují finanční navýšení. To se musí dostat do úhradové vyhlášky, v opačném případě prý nedostanou zaplaceno za svou práci podle aktuálních sazeb.

„Když se navýšení nedostane do úhradové vyhlášky, tak nás pojišťovny platí tzv. předběžnými úhradami, které jsou ve výši 105 % roku 2017,” říká koordinátorka zdravotních aktivit CHČR.

Předloni byla ale tzv. cena bodu, od které se odvíjí uhrazená částka, nižší než je letos. „My tím pádem nedostáváme ani zdaleka zaplaceno to, co děláme,” dodává.

Pokud dostanou organizace poskytující domácí péči od pojišťoven méně, než mají, platy sester musí doplatit z jiných zdrojů, které mají pokrýt například úhradu energie. Charita ČR může nabídnout sestrám maximálně 25 tisíc měsíčně.

 

Spor s odbory

Vojtěch se na adresu odborů vyjadřuje negativně, minulý měsíc označil kroky předsedkyně zdravotnických odborů za placenou kampaň. Podle něj dává vláda do zdravotnictví historické maximum a oboru se daří jako nikdy předtím.

  

 

S tím ale odbory nesouhlasí. Například poskytovatelé domácí zdravotnické péče tvrdí, že je jejich současná situace neudržitelná. V dubnu si sestry připnuly červenou mašli, což mělo upozornit na jejich požadavky, na Prvního máje se pak sešly před budovou ministerstva zdravotnictví, kde symbolicky obvázaly stromy červenými mašlemi.

21. května vyzvaly v otevřeném dopise ministra zdravotnictví, aby jejich požadavky podpořil. Podle Charity ČR se chovají pojišťovny k sestrám v domácí zdravotnické péči neférově a neplatí jim za veškerou jejich práci.

„Usilujeme o narovnání nespravedlivých mezd a platů sester v domácí péči. Platy sester v nemocnicích byly nedávno zvýšeny hned dvakrát. A není správné, aby naše sestřičky za stejně obtížnou nebo ještě náročnější práci braly o tolik méně,“ říká koordinátorka zdravotních služeb Charity ČR Ludmila Kučerová.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama