Podle čeho našli tři králové cestu do Betléma? Jedná se o vzácný astronomický úkaz

Vánoční svátky dnes uzavírá příchod tří králů. Ti se přišli do města Betléma malému Ježíškovi poklonit. K dítěti, které považovali za krále Židů, je přivedla jasná zářící hvězda na obloze. Na své dlouhé cestě se neztratili, a to i bez kompasu či mapy. O jakou zářící hvězdu se jednalo? Zeptali jsme se astronoma Jakuba Rozehnala.
Tři králové
Tři králové
foto pixabay

reklama

Betlémské hvězda je vlastně ojedinělý astronomický úkaz. Dochází k němu jednou za 500 let a tenkrát, v roce sedm před Kristem, k němu došlo v prosinci. Tento zářivý astronomický jev vedl tři krále na cestě za malým Ježíškem. Astronomové ale tvrdí, že nikdy nebudou mít stoprocentní jistotu, o co se vlastně jednalo. 

Mohlo se jednat o kometu, novou hvězdu (Supernovu) a nebo o takzvanou konjukci planet. Astronomové ale o prvních dvou variantách pochybují. „Komety byly totiž ve Středověku považovány spíše za posly špatných zpráv, hladomorů a válek. Supernovy sice na obloze mohou zazářit, ale máme o nich pečlivé záznamy. Takže víme, že kolem roku nula žádná taková nebyla," uvedl astronom Jakub Rozehnal. 

S největší pravděpodobností se jednalo o konjukci planet. Znamená to, že se z pohledu jednoho místa planety překryjí. Ve chvíli konjukce jsou planety ve velmi těsné blízkosti. V roce 7 před Kristem došlo ke konjukci dvou velmi zářících planet, a to Jupiteru a Saturnu. A právě tento úkaz může být vykládán jako Betlémská hvězda.  

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s astronomem Jakubem Rozehnalem

Velmi těsná vzdálenost planet způsobí zářící úkaz, který je vidět pouhým okem i v dnešní době. Takový astronomický jev můžeme vidět i v letošním roce 2020, a to v prosinci. Oblohu navíc doplní i další úkaz, a to Geminidy. Ty patří k nejaktivnějším meteorologickým rojům. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!