Podle ministerstva zahraničí je stíhání české samosprávy Ruskem kvůli soše Koněva nepřípustné

Stíhání české samosprávy Ruskem kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze je nepřípustné. Vyplývá to z dnešního tiskového vyjádření českého ministerstva zahraničí. Podle agentury TASS dnes oznámila mluvčí vyšetřovacího výboru Ruské federace Světlana Petrenková, že výbor zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy. Příslušné ruské zákony ale nebudou podle české diplomacie v Česku vymahatelné.
Socha maršála Koněva
Socha maršála Koněva

reklama

Radnice Prahy 6 dílo nechala odstranit minulý pátek. Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, chce radnice umístit do muzea. Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Podle Petrenkové se trestní řízení vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska.

Aktivisté strany Jiné Rusko vyvěsili transparent

Útok na české velvyslanectví v Moskvě. Strana Jiné Rusko volá po trestání rusofobie

Mluvčí výboru označila postup Prahy 6 za cynický a za porušení závazků vyplývajících z dvoustranných dohod mezi Ruskou federací a Českou republikou. Podle ministerstva zahraničí ČR ale přemístění sochy není v rozporu s dohodami. Úřad naopak připomněl dlouholetou neochotu ruských orgánů zajistit obnovu válečných pomníků padlých československých legionářů v Rusku.

 

iPrima, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!