Podle nového výzkumu se lidé mohou naučit cizí jazyk při hlubokém spánku

Spánek se může zdát jako čas, kdy člověk pouze dobíjí energii a nic nového mu nepřinese. Výzkumníci z univerzity v Bernu ale zjistili, že při spánku je mozek schopný se naučit i nová slovíčka z cizího jazyka.
Spánek má velký vliv na kvalitu života
Spánek má velký vliv na kvalitu života
istock.com

reklama

Vědecké týmy se doposud zabývaly pouze opkováním již naučeného. Je důkladně zdokumentováno, že mozek dokáže během spánku rekapitulovat a přehrát to, co se naučil, když byl vzhůru. Díky tomu pak některé informace mnohem lépe v mozku zakoření a zůstanou v paměti déle a hlouběji.

Od těchto znalostí se odrazil tým Catherine Henkeové z ústavu psychologie na univerzitě v Bernu. Když je možné informace přehrát, napadlo je, že mozek bude schopný při spánku zaznament a uložit do paměti i ty nové.

ilustrační foto

Tanec, sport nebo hraní na hudební nástroj jsou nejlepší stimuly pro mozek

Jako první tak vědci z Bernu dokázali v praxi, že člověk se může při spánku učit cizí slovíčka. Opakovaně pouštěli spícímu do sluchátek slovo v cizím jazyce a poté jeho překlad v mateřském jazyce. Díky vytvořené asociaci si pak účastník výzkumu dokázal při bdění naučená slova vybavit.

„Zajímavé je, že jazykové a paměťové oblasti mozku se zaktivovaly během spánku. Zdá se, že tyto mozkové struktury se aktivují nezávisle na stavu vědomí, tedy při hlubokém spánku i vzhůru,“ vysvětlil jeden z autorů práce Marc Zust.

Výsledky podporují předchozí studie autorky Henkeové o vztahu mezi pamětí a vědomím z roku 2010. Vyvrátila tak definitivně názor, že náročné učení při spánku je nemožné. Do jaké míry a s jakýmí výsledky může být spánek využitý pro získávání nových poznátků se však podle Henkeové ukáže až ve výzkumech v následujících letech.

reklama

reklama