Podle prvních odhadů ovládlo slovenské volby hnutí OLaNO. Ficův Směr propadl

Přesvědčivým vítězstvím opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a ztrátou dlouholeté dominance nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica skončily podle odhadů dvou agentur dnešní parlamentní volby na Slovensku. Oproti dřívějším sondážím v odhadech oslabila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).
Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič (uprostřed) a jeho žena Pavlína
Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič (uprostřed) a jeho žena Pavlína
ČTK/Deml Ondřej

reklama

OLaNO podle odhadů získalo 25,3 až 25,8 procenta hlasů, Směr-SD 13,9 až 14,9 procenta. Odhady agentury Focus zveřejnila televize Markíza, veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska měl zase odhad agentury Median SK. Do sněmovny by se mohlo dostat osm formací, oba nynější koaliční partneři Směru-SD podle odhadů z parlamentu vypadly.

Na základě zveřejněných dat by OLaNO pod vedením svého šéfa Igora Matoviče dokázalo sestavit vládu s některými dalšími opozičními či neparlamentními uskupeními, která se před volbami rovněž vymezovala vůči Směru-SD.

U volebních zisků některých stran se Focus a Median SK v odhadech výrazněji liší. Například Focus naměřil LSNS 6,5 procenta, Median SK 8,8 procenta. Ještě letos v lednu popularita LSNS činila kolem 13 procent.

Matovič v reakci na odhady výsledků hlasování televizi Markíza nepřímo potvrdil, že se chce stát premiérem. „Byla by velká ostuda, abych po takovéto obrovské důvěře prchl z bojiště,“ řekl Matovič. Později dodal, pokud má koalice prosadit reformy, jako například zavedení bezpečnostních prověrek soudců, potřebuje mít ve 150členné sněmovně ústavní většinu, tedy alespoň 90 hlasů.

Slovenská vlajka

Politolog: Slovenské volby se konají v rozjitřené atmosféře, jde o nejvyhrocenější kampaň do roku 1990

OLaNO volební štáb zřídilo ve sportovní hale v Trnavě, kam pozvalo také veřejnost. Matovičovo hnutí vsadilo v předvolební kampani na téma boje proti korupci, zdůraznění potřeby politické změny a snažilo se oslovit nevoliče i sympatizanty jiných stran, jež jsou nespojeni s poměry v zemi.

Sociální demokraté, kteří jsou u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, tak podle odhadu nevyhráli páté parlamentní volby v řadě. V předchozích volbách v roce 2016 Směr-SD dostal 28,28 procenta a o čtyři roky dříve rekordních 44,4 procenta hlasů.

Do sněmovny by se mohly dostat také dvě opoziční strany: Svoboda a solidarita a také Jsme rodina. Křesla ve sněmovně podle odhadů získají rovněž nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky a koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Na pětiprocentní hranici, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do do Národní rady, bylo v odhadech neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí. Odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina.

 

ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!