Podle tripartity recese Česku nehrozí. Vláda přidá 1500 korun státním zaměstnancům

Zástupci tripartity nevidí problém ve 40miliardovém schodku státního rozpočtu, podle nich se česká ekonomika nachází v dobré kondici a žádná krize jí nehrozí. Vláda plánuje zvýšení mzdy všem státním zaměstnancům o 1500 korun. Platově nejslabší pracovníci by si potom měli polepšit o zhruba 2000 korun.
Na zvyšování platů se vláda dohodla již v září
Na zvyšování platů se vláda dohodla již v září
FTV Prima

reklama

„Výborná zpráva je, že jsme se dohodli na navýšení všem státním zaměstnancům o paušální částku 1500 korun a pak také na zrušení tabulky č. 1, která se týká zhruba 176 tisíců pracovníků,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Kuchaři, uklízečky, školníci a různé jiné podpůrné profese v sociálních službách by měly nově dostávach o dva tísíce více. „Těch 176 tisíc lidí si kromě těch 1500 korun polepší o minimálních dalších pět set korun,“ vysvětlila Maláčová. 

Zvýšení mzdy čeká i učitele

Bez započítání platů učitelů dochází podle ministryně k navýšení platů o 7,5 procenta, navýšení platů pedagogů by potom mělo být desetiprocentní. „Předpokládám, že pan ministr školství Robert Plaga (za ANO) s odbory vyjedná dohodu, jakým způsobem bude ta částka rozdělena,“ dodala Maláčová. Kromě školství si Maláčová přeje další zvýšení platů i ve zdravotnictví. 

Odbory si přejí, aby vláda utrácela ještě více

Podle odborů vláda zanedbala zvýšení životního minima. „Vláda v dlouhodobém pohledu, naposledy k 1. 1. 2012, zvedla životní minimum. My si myslíme, že je to věc, která se musí upravit,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Životní minimum není proto, aby někdo něco kritizoval, že někdo něco zneužívá, ale proto, že je to hodnota, od které se odvíjejí další částky,“ myslí si Středula. Ten také řekl, že současná hodnota se podhodnotila zhruba o 11 procent a v kontextu inflace pro příští rok se minimum podhodnotí ještě více.

Tripartita: recese ČR nepotká

Ministryně financí Alena Schillerová, podobně jako Josef Středula, vyjádřila víru, že recese se Česka nedotkne. „My si myslíme totéž, co paní ministryně Schillerová. Protože všechny fundamenty ukazují, že ČR velmi dynamicky bude růst. Jestliže jsou momentálně odhady mezi 2,2 až 3 procenty hospodářského růstu, tak to je velice dynamický růst, dokonce násobek mnoha zemí eurozóny,“ vyjádřil svoji pevnou víru v růst Středula. 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!