Podobných útoků jako v Barceloně bude s uprchlíky stále přibývat, říká expert

Odborník na terorismus Marian Brzybohatý
Odborník na terorismus Marian Brzybohatý
FTV Prima

reklama

Čtvrteční teroristický útok v Katalánsku je dalším z řady, při kterém útočníci použili jako zbraň nákladní či osobní automobil. Stejně jako například v Nice, Berlíně či Londýně také na jihozápadě Španělska umírali nevinní lidé. Podle námi osloveného experta na terorismus Mariana Brzybohatého se tento trend jen tak nezmění.

„Auto je z jejich hlediska úplně ideální nástroj, který je všudypřítomný, nebudí žádnou pozornost, nevyžaduje žádné zvláštní schopnosti k jeho využití. Můžou si tak zajistit průnik do místa plánovaného incidentu a také si mohou zajistit velikou úroveň překvapení,“ míní expert.

Jeho slova potvrzují také výpovědi přeživších svědků těchto útoků. Ti se většinou shodují v tom, že nic podobného neočekávali. Útok většinou přišel z nenadání a reagovat na něj bylo téměř nemožné. Pokud navíc útočníci žádný vůz nevlastní, není pro ně problém si ho buď vypůjčit (případ Barcelony), nebo ukrást (loňský útok v Berlíně).

S uprchlíky bude útoků přibývat

Teroristům při útocích autem podle Brzybohatého příliš nezáleží na tom, kolik lidí zabijí. Hlavní je pro ně psychologický dopad. „Nejde o to, kolik lidí zabijete, nejde o to, jaké zničíte hodnoty. To je sekundární. Důležité je, jaký vyvoláte psychologický úder, jakou vyvoláte reakci v hlavách lidí.“ Právě proto teroristy zajímají hlavně místa, která mají vysokou symboliku. Tam se totiž zpravidla nachází také hodně lidí a útočníci tak dosáhnou rozsáhlé medializace svých odporných činů.

Brzybohatý si myslí, že hlavním důvodem současného růstu počtu teroristických útoků v Evropě je příliv uprchlíků. „My jim (už zradikalizovaným skupinám či jednotlivcům, pozn. redakce) tímto způsobem přisouváme lidský materiál a budujeme si budoucnost, která je velmi nejistá… Představa, že islámská komunita se bude integrovat do té naší západní komunity, je podle mě nereálná - ať už z hlediska kulturních aspektů, ekonomických aspektů nebo z hlediska aspektů sociálních,“ míní bezpečnostní expert a dodává: „Pokud bude tento příliv pokračovat, tak předpokládám, že radikalizace v rámci islámských komunit v Evropě poroste. To znamená, že poroste i počet teroristických útoků.

Celý rozhovor najdete zde: http://play.iprima.cz/prima-ostatni/rozhovor-marian-brzybohaty

reklama

reklama